Kamienie na szaniec - jaki to gatunek literacki? - strona 2

ludźmi, których historię opisał – Kamiński uczynił to bezpośrednio po rozegraniu się opisywanych wydarzeń. Pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec” miało miejsce w 1943 r.

Układ wydarzeń w dziele dzieła Aleksandra Kamińskiego jest chronologiczny. Początek dotyczy jeszcze czasów przedwojennych, końcowe fragmenty opisują ostatnie dni życia głównych bohaterów. Narrator stara się nie przerywać linearnego toku prowadzenia historii. W miarę dokładnie odrysowuje także sylwetki bohaterów pobocznych, starając się przybliżyć czytelnikowi najważniejsze wydarzenia z ich życia.

„Kamienie na szaniec” to przede wszystkim obszerny zbiór faktów. Zostają one ubrane w ciekawy język, który jest barwny i plastyczny. Już na początku utworu pojawia się nawiązanie do gawędy harcerskiej („Posłuchajcie opowiadania o Alku, Rudym, Zośce i kilku innych cudownych ludziach”). Narrację można z kolei opisać jako dwudzielną. Pierwszą postacią opowiadającą jest obserwator, a jego relacja nosi znamiona technik reporterskich. Drugą jest uczestnik wydarzeń, który często wypowiada się w imieniu harcerskiej zbiorowości („my”). Z tego względu w dziele uwidacznia się rozłam – jest ono skoncentrowane na faktach, lecz zawiera także wielką dawkę emocji (narrator stara się także rekonstruować stany psychiczne bohaterów).

„Kamienie na szaniec” stanowią szczególną relację z okupowanej Warszawy. Są one wartościowym dokumentem historycznym spisanym ciekawym językiem i okraszonym ogromnym ładunkiem emocjonalnym – wszak autor pisał o tym, co najbliższe jego sercu.

Polecamy również:

 • Kamienie na szaniec - plan wydarzeń

  1. Przedstawienie postaci – charakterystyka harcerskiego środowiska „Buków” 2. Ewakuacja oddziału „Buków” z Warszawy – ucieczka na wschód 3. Pomoc rannym uciekinierom podczas niemieckich nalotów. Więcej »

 • Geneza Kamieni na szaniec

  Aleksander Kamiński był czynnym uczestnikiem podziemnej walki z okupantem (komendant organizacji „Wawer”), brał udział w akcjach Małego Sabotażu Więcej »

 • Kamienie na szaniec - opracowanie

  By lepiej zrozumieć sens tytułu dzieła Aleksandra Kamińskiego, konieczne jest odwołanie się do wiersza Juliusza Słowackiego pt.: „Testament mój”. Szaniec w terminologii militarnej oznacza umocnienie polowe – punkt strategiczny wykorzystywany w czasie prowadzenia manewrów wojennych. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - czas i miejsce akcji

  Aleksander Kamiński podaje dokładne daty każdego z ważniejszych opisanych wydarzeń. Datowane są też kolejne rozdziały powieści. Więcej »

 • Kamienie na szaniec - problematyka

  „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to powieść-dokument (literatura faktu), opowiadający o tym, jak przebiegały walki oraz jakie były ich metody podczas II wojny światowej. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
jola
2015-10-30 07:28:16
Bardzo dziękuje, genialna pomoc ptzy odrabianiu pracy domowej
Ostatnio komentowane
jsha
lol xd • 2021-09-21 19:01:58
dizeki bardzo, gang sicario$ pozdrawia
sentino • 2021-09-21 18:53:22
extra dziękuje
lol • 2021-09-21 15:40:54
kozacki material
johncena • 2021-09-21 14:35:44
dzięki zrobiliście mi zadanie z polaka
Twoja Stara • 2021-09-20 16:27:02