Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wielki testament - interpretacja - strona 3

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

życia.

Miłość w dziele Villona jest dostępna tylko młodości. Wiąże się ona z pożądaniem fizycznym, a ciało na starość staje się nieatrakcyjne, co najlepiej potwierdzają „Żale pięknej Płatnerki dobrze iuż sięgniętej przez starośc”.

„Wielki testament” - dzieło pisane z perspektywy poety

Villon zawarł w „Wielkim testamencie” olbrzymią ilość aluzji do ówczesnej rzeczywistości oraz wiele zwrotów do swoich towarzyszy lub ludzi, których po prostu znał. Poeta daje szczery obraz świata – takiego świata, jakiego sam doświadczył, będąc włóczęgą, hultajem i członkiem grup przestępczych.

„Wielki testament” opowiada także historię życia swojego twórcy. W kolejnych strofach i balladach pojawiają się opisy różnych wydarzeń, których Villon najpewniej był uczestnikiem. Momentami przedstawia on je w sposób bardzo liryczny, wyrażając żal, że już przeminęły, ale częściej ironizuje i kpi, jakby pokazując wyższość swojej postawy i drogi życiowej nad wyborami innych.

Obraz świata w „Wielkim testamencie”

Dzieło Villona stanowi wspaniały dokument ukazujący średniowieczny świat. Nie jest ono osadzone w wyższych, elitarnych sferach, więc daje czytelnikowi namiastkę doświadczeń ludzi biedniejszych, jakimi

Polecamy również:

  • Francois Villon - biografia i twórczość

    Francois z Moncorbier przyszedł na świat w 1431 r. w ubogiej rodzinie. Szybko stracił ojca i został sam z ubogą matką. Wkrótce trafił na wychowanie do Wilhelma Villona (od niego przybrał nazwisko), kanonika przy klasztorze św. Benedykta. Młody Franciszek odebrał staranne wykształcenie – w 1449 otrzymał... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =