Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 7

ogniska domowego, odpowiednik rzymskiej Westy. W świątyniach Hestii płonął wieczny ogień podtrzymywany przez Westalki (wg tradycji rzymskiej) – dziewicze kapłanki bogini.

Charyty

Greckie boginki zabawy, tańca, uosabiające wdzięk i piękno. Trzy siostry – Eufrozyne, Taleja, Aglaja – przedstawiane są najczęściej w tanecznym kręgu. Atrybuty boginek to: kłosy zboża i muzyczne instrumenty.

Janus

Jedno z naczelnych bóstw rzymskich nie posiadające odpowiednika w mitologii greckiej. Opiekun bram, drzwi, początku, patron układów. Przedstawiany jako postać o dwóch męskich obliczach, zwróconych do siebie tyłem.

Herosi:

Herakles

Syn Zeusa i śmiertelniczki. Ulubieniec władcy Olimpu, znienawidzony przez Herę. Legendarna jest jego siła i męstwo, a także 12 prac, które wykonał jako karę za zabicie w szale własnych dzieci. Prace, zostały wybrane tak, by przewyższały możliwości jednego człowieka.

Jazon

Syn Azjona, heros. Przywódca wyprawy Argonautów po złote runo.

Tezeusz

Heros. Królewicz ateński. Jego najsławniejszym czynem było zabicie Minotaura, potwora z Krety zamieszkującego stworzony przez Dedala labirynt. Tezeusz przechytrzył potwora dzięki pomocy Ariadny.

Achilles

Heros i wojownik, bohater wojny trojańskiej. Syn Tetydy, która chcą mu zapewnić nieśmiertelność zanurzyła dziecko w Styksie trzymając za piętę. Stąd to miejsce na ciele herosa jest jedynym nieodpornym na ciosy. Achilles podczas wojny trojańskiej zabija Hektora i ginie w odwecie z rąk Parysa.

Nicolas-André Monsiau: Bogowie olimpijscy, greccy, rzymscy

Nicolas-André MonsiauBogowie olimpijscy

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
Kro
2018-11-21 14:19:55
Nieprzydatne
Ostatnio komentowane
ee4
rr • 2021-10-20 19:19:10
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02