Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii - strona 6

kontaktów z pozostałymi bóstwami. Tworzy własną siedzibę w głębinach Etny, zajmując się kowalstwem – wykuwaniem zbroi, tarcz i mieczy. Według mitologii bogowie wynagrodzili Hefajstosowi wygnanie oddając mu za żonę najpiękniejszą z bogiń – Afrodytę.

Rzymski odpowiednik greckiego boga Hefajstosa, patrona kowalstwa i rzemieślnictwa to Wulkan.

Hermes/Merkury

Syn Zeusa i Mai, posłaniec bogów olimpijskich; patron kupców, złodziei, handlarzy, pasterzy i podróżników. Atrybuty Hermesa to: kaduceusz (para węży owinięta wokół leszczynowej laski posiadająca właściwości uśmierzania sporów), buty z miniaturowymi skrzydełkami (umożliwiające szybkie przemieszczanie się) oraz mieszek z monetami.

Rzymski bóg handlu, odpowiadający greckiemu Hermesowi to Merkury - patron kupców, podróżników, celników i złodziei.

Hades/Pluton

W mitologii greckiej Hades jest panem i władcą podziemi. Bóstwo odpowiadające rzymskiemu władcy świata zmarłych – Plutonowi. Według mitologii greckiej żoną Hadesa jest Kora (córka Demeter, odpowiednik rzymskiej Prozerpiny).

Posejdon/Neptun

Greckie bóstwo wody, władca mórz i oceanów, odpowiadający rzymskiemu Neptunowi, opiekun żeglarzy. Jego atrybutem jest trójząb.

Hestia/Westa

Grecka bogini

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Toposy, archetypy i motywy mitologiczne

  Topos - nazwa pochodzi od greckiego topos koinos = wspólne miejsce. Stały, powtarzający się motyw literacki lub obraz, funkcjonujący w obrębie danej kultury. Zbiór toposów określa się mianem „topiki”. Ważnymi źródłami toposów są mitologie świata i Biblia. Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
Kro
2018-11-21 14:19:55
Nieprzydatne
Ostatnio komentowane
ee4
rr • 2021-10-20 19:19:10
xd
Łucja • 2021-10-20 17:24:00
XD
LOL • 2021-10-20 16:21:41
.
kadzionka • 2021-10-20 15:11:25
Dziekuje
MajMos • 2021-10-20 14:36:02