Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prawa kardynalne - definicja, historia, znaczenie, opis

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mianem praw kardynalnych określa się zbiór zasad określających właściwie cały ustrój Rzeczpospolitej szlacheckiej, przywilejów szlachty i wladzy królewskiej. Ich istnienie znacznie utrudniało reformy państwa.

Samo pojęcie "praw kardynalnych" pojawiło się dosyć późno, dopiero w roku 1768. Wtedy to rosyjski ambasador i szara eminencja na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego, Iwan Repnin, przeforsował na sejmie cały szereg ustaw, które odpowiadały interesom Imperium Rosyjskiego. Wśród nich była właśnie grupa praw ustrojowych, nazwanych prawami kardynalnymi, to jest nienaruszalnymi i niezmiennymi. Ich gwarantką została Katarzyna II. Innymi słowy - dzięki uchwaleniu praw kardynalnych caryca rosyjska została gwarantką zachowania niewydolnego systemu państwowego.

Do praw kardynalnych zaliczono zasady wolnej elekcji i liberum veto, przywileje szlacheckie dotyczące monopolu władzy i nietykalności, jak również utrzymanie ówczesnego związku z Litwą.
Jak łatwo można się domyśleć, utrzymanie wszystkich tych praw w mocy uniemożliwiało właściwie szersze zmiany w ustroju państwa.

Za pomocą praw kardynalnych Katarzyna II pośrednio utrwaliła swój wpływ na sprawy polskie i kierunek, w jakim szły rządy Stanisława Augusta Poniatowskiego nad państwem. Od tego czasu każda zmiana w prawach kardynalnych stanowiła doskonały pretekst dla Rosji do interwencji w imieniu ich obrony.

Polecamy również:

 • Stanisław August Poniatowski - panowanie, reformy. Ocena panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego

  Stanisław August Poniatowski objął tron polski w wyniku elekcji przeprowadzonej w roku 1764. Był on tam popierany przez siły rosyjskie, jak również potężne stronnictwo magnackie zwane Familią. Młody król na samym początku swojego panowania próbował przeprowadzić serię reform, które miały... Więcej »

 • Stanisław August Poniatowski - bohater czy zdrajca?

  Ostatni król Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Stanisław August Poniatowski, jest od wielu już lat jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci historii Polski. Przez jednych uważany jest za reformatora, który miał zbyt ograniczone pole manewru by ocalić kraj od upadków. Według innych... Więcej »

 • Konfederacja radomska - przyczyny, przebieg, skutki

  Przeprowadzony w 1764 roku wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego był sukcesem dyplomacji rosyjskiej, która widziała w nim gwaranta zachowania w Rzeczpospolitej panującego stanu anarchii. Okazało się jednak, że wbrew oczekiwaniom Katarzyny II nowy król miał daleko szersze ambicje i zamierzał... Więcej »

 • Konfederacja barska - przyczyny, przebieg, skutki

  Pierwszy okres rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, wybranego na króla Rzeczpospolitej w roku 1764, charakteryzował się próbą daleko idących reform ustrojowych, które miały w założeniach uzdrowić gospodarkę Rzeczpospolitej. Spotkało się to jednak z oporem Rosji, która to nie... Więcej »

Komentarze (1)
1 + 4 =
Komentarze
za słona zupa • 2019-01-06 00:00:02
no spoko loko