Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stanisław August Poniatowski - panowanie, reformy. Ocena panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stanisław August Poniatowski objął tron polski w wyniku elekcji przeprowadzonej w roku 1764. Był on tam popierany przez siły rosyjskie, jak również potężne stronnictwo magnackie zwane Familią. Młody król na samym początku swojego panowania próbował przeprowadzić serię reform, które miały poprawić sytuację Rzeczpospolitej. Na sejmie konwokacyjnym uchwalono zmiany w systemie głosowania w sprawach skarbowych i ekonomicznych (większościowe zamiast jednomyślnego), starano się ograniczyć władzę hetmanów i wprowadzić cło generalne. Dodatkowo król powołał do życia „Komisję dobrego porządku dla miast królewskich” i „Konferencję króla z ministrami”, mające usprawnić rządzenie. Oprócz tego powołał w roku 1765 Szkołę Rycerską, wzorowaną na istniejących w Europie szkołach oficerskich. Wiele z tych reform zostało jednak zaprzepaszczonych w wyniku działania Mikołaja Repnina i jego działań na sejmie zawiązanym pod węzłem konfederacji radomskiej (sejm repninowski 1767- 1768), poza tym ograniczono pole do manewru króla ustanawiając prawa kardynalne, mające być podstawą ustroju Rzeczpospolitej.

Wybuchła przeciwko królowi i rosyjskiej dominacji konfederacja barska (1768 – 1772) i będący jej następstwem

Polecamy również:

 • Stanisław August Poniatowski - bohater czy zdrajca?

  Ostatni król Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Stanisław August Poniatowski, jest od wielu już lat jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci historii Polski. Przez jednych uważany jest za reformatora, który miał zbyt ograniczone pole manewru by ocalić kraj od upadków. Według innych... Więcej »

 • Konfederacja radomska - przyczyny, przebieg, skutki

  Przeprowadzony w 1764 roku wybór Stanisława Augusta Poniatowskiego był sukcesem dyplomacji rosyjskiej, która widziała w nim gwaranta zachowania w Rzeczpospolitej panującego stanu anarchii. Okazało się jednak, że wbrew oczekiwaniom Katarzyny II nowy król miał daleko szersze ambicje i zamierzał... Więcej »

 • Prawa kardynalne - definicja, historia, znaczenie, opis

  Mianem praw kardynalnych określa się zbiór zasad określających właściwie cały ustrój Rzeczpospolitej szlacheckiej, przywilejów szlachty i wladzy królewskiej. Ich istnienie znacznie utrudniało reformy państwa. Więcej »

 • Konfederacja barska - przyczyny, przebieg, skutki

  Pierwszy okres rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, wybranego na króla Rzeczpospolitej w roku 1764, charakteryzował się próbą daleko idących reform ustrojowych, które miały w założeniach uzdrowić gospodarkę Rzeczpospolitej. Spotkało się to jednak z oporem Rosji, która to nie... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =