Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ikonoklazm - historia, ruch, definicja - strona 3

Wschodzie. Co więcej, usuwane ikony zaczęto zastępować obrazami, gloryfikującymi cesarza i państwo. Po synodzie w Hiereia wzmocnił się opór mnichów i części laikatu, którego skutkiem były prześladowania ikonodulów (zwolenników oddawania czci obrazom). Nie cofano się nawet przed wydawaniem wyroków śmierci.

Represje ustały po śmierci Konstantyna w 775 r., jednak oficjalnie zmiany wprowadziła dopiero cesarzowa Irena, która darzyła obrazy religijne wielką czcią. Z jej inicjatywy zwołano Sobór Nicejski II w 787 r. Zgromadzeni biskupi potępili ikonoklazm jako herezję, natomiast cześć obrazów została uznana prawowierną nauką Kościoła, w której ramach zezwolono na palenie świec i kadzidła przed ikonami. Odróżniono także kult obrazów od kultu boskiego, podkreślają, że odnosi się on wyłącznie do osoby przedstawionej na obrazie, a nie do dzieła samego w sobie. Uchwały Soboru zostały uznane przez ówczesnego papieża Hadriana I.

Sobór Nicejski II zamknął okres tzw. pierwszego ikonoklazmu. Do wznowienia obrazoburstwa doszło w 813 r., kiedy rządy w Bizancjum przejął cesarz Leon V. Na synodzie, który odbył się w kościele Bożej Mądrości (Hagia Sofia) w 815 roku, podjęto decyzję o powrocie do uchwał synodu w Hiereia. Potępiono wówczas ustalenia Soboru Nicejskiego II oraz zakazano Chrystusa i świętych przedstawiać i czcić na obrazach. Polityka Leona V była kontynuowana przez jego następców: Michała II i Teofila.

Sprawę ikonoklazmu zakończyła cesarzowa Teodora, wdowa po Teofilu, która w 842 r. objęła regencję za swojego syna, Michała III. To z jej inicjatywy na synodzie konstantynopolitańskim w 843 roku przywrócono oficjalnie cześć obrazów. Na pamiątkę zaś tego wydarzenia ustanowiono święto ortodoksji, obchodzone do dziś w Kościele prawosławnym w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu.

Zobacz również

Losowe zadania

 • Obliczenia procentowe

  Oblicz liczbę, której 30% to 35.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Fazy pracy serca

  Opisz fazy pracy serca.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Typy znaków

  Pogrupuj podane znaki i przyporządkuj do odpowiednich kategorii (wskaźników, ikon, symboli):   znak zakazu wjazdu rysunek mężczyzny i kobiety na drzwiach toalety wyraz kot krzyż na szczycie wieży kościelnej wyraz "kwa, kwa" znak "stop" pukanie do drzwi ksieżyc i gwiazda na fladze Turcji odgłos "kliknięcia" kałuża ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Elektron poruszający się w kondensatorze

  Jaka jest różnica potencjałów między okładkami kondensatora oraz jakie jest natężenie pola elektrostatycznego między okładkami kondensatora, jeżeli elektron poruszający się prostopadle do okładek tego kondensatora po przejechaniu drogi 3mm uzyskał prędkość 3*105 m/s?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Praca i moc

  Sportowiec o wadzę 80 kg skaczący o tyczce, w chwili odbicia osiaga prędkość równą 5 m/s w czasie 2*10-2 sekundy. Jaką pracę i moc w tym czasie wykonuje?

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11