Fiodor Dostojewski, Wspomnienia z domu umarłych – streszczenie

Powieść Fiodora Dostojewskiego opiera się na wspomnieniach byłego przedstawiciela warstwy szlacheckiej – Aleksandra Pietrowicza Gorianczykowa. Mężczyzna został oskarżony o zabójstwo żony i skazany na dziesięć lat ciężkich robót w twierdzach. Bohater opisuje pierwszy rok swojej niewoli. Przedstawia fragmenty dotyczące relacji między więźniami, historii życia każdego z nich, charakterów i światopoglądów. Czytelnik poznaje także szczegóły dotyczące życia na katordze – handel alkoholem, kary cielesne, choroby itp. Wśród skazańców znajdują się ludzie dobrzy i życzliwi, o czystych intencjach, z którymi Aleksander się zaprzyjaźnia. Większość z nich to jednak podejrzane charaktery, ambitne, złe i zawistne. Codziennie zdarzają się rozboje, bójki i kradzieże, pełne nienawiści. Taka atmosfera jest trudna do zniesienia dla głównego bohatera. Gorianczykow był byłym szlachcicem więc agresywność, wrogość i samotność doskwierały mu na zesłaniu najbardziej. Wybrane osoby, których charakterystykę przedstawia narrator-bohater to: Placmajor – zwierzchnik więzienia, Pietrow – jeden z więźniów, który lubi rozmawiać z Aleksandrem, Gazin – jeden z gorszych więźniów zamieszany w handel wódką i wchodzący w bójki z innymi, Akimycz – również były szlachcic, sąsiad Gorianczykowa na zesłaniu, raczej o neutralnym stosunku do więzienia.

Bohater opisuje także grupę Polaków, którzy tworzyli tam zupełnie osobną grupę zesłańców. Prezentowali raczej pogardliwy stosunek do innych katorżników, choć byli przez nich szanowani.

Polecamy również:

 • Zbrodnia i kara - streszczenie

  CZĘŚĆ PIERWSZA I - Akcja powieści Fiodora Dostojewskiego rozpoczyna się w upalny lipcowy wieczór. Ze swojego nędznego sublokatorskiego mieszkania znajdującego się przy uliczce S-kiej, wyszedł młody człowiek, który skierował się w stronę mostu K-go. W jego życiu ostatnio nie układało się najlepiej... Więcej »

 • Fiodor Dostojewski, Łagodna – streszczenie, plan wydarzeń

  Narratorem opowiadania Fiodora Dostojewskiego jest mężczyzna, wdowiec, czuwający przy zwłokach swojej żony i przedstawiający czytelnikowi historię ich małżeństwa. Snuje rozważania na temat jego porażek – związek ten nie był bowiem zbyt udany, a kobieta zmarła w wyniku popełnienia samobójstwa. Więcej »

 • Fiodor Dostojewski, Idiota – streszczenie

  Akcja powieści Fiodora Dostojewskiego rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku na terenie Rosji. Głównym bohaterem jest Lew Nikołajewicz Myszkin, który po pobycie w Szwajcarii wraca do rodzinnego kraju. Więcej »

 • Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow – streszczenie

  Na początku powieści autor zapoznaje czytelnika z historią rodziny Karamazow. Dowiadujemy się, że Fiodor Karamazow jest człowiekiem oschłym i obojętnym na wychowanie własnych dzieci. Był zainteresowany jedynie dobrami materialnymi i kobietami. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42