Fiodor Dostojewski, Łagodna – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

Narratorem opowiadania Fiodora Dostojewskiego jest mężczyzna, wdowiec, czuwający przy zwłokach swojej żony i przedstawiający czytelnikowi historię ich małżeństwa. Snuje rozważania na temat jego porażek – związek ten nie był bowiem zbyt udany, a kobieta zmarła w wyniku popełnienia samobójstwa. Dowiadujemy się, że mężczyzna poznał ją podczas wizyty w lombardzie, gdzie kobieta zastawiała rodzinne pamiątki, a on pracował jako sprzedawca. Od razu przyciągnęła go do niej jej delikatność i subtelność obycia. W tym czasie kobieta była właściwie szesnastoletnią dziewczyną, a on miał czterdzieści jeden lat. Wkrótce postanowił poślubić ukochaną. Po zawarciu związku małżeńskiego bohater zamienił się w tyrana – oczekiwał od żony całkowitego posłuszeństwa i podporządkowania się jego stylowi życia. Spontaniczność dziewczyny, tak charakterystyczna dla młodego wieku, została zatem stłamszona, a ona sama czuła się skrzywdzona i nieszczęśliwa. Takie zachowanie męża było w pewnym sensie uzasadnione jego wojskową przeszłością. Małżonkowie właściwie ze sobą nie rozmawiają, a milczenie i brak bliskości przyczynia się do poważnej choroby nastolatki. Dopiero podczas jej długiej rekonwalescencji

Polecamy również:

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – opracowanie

    Utwór Łagodna to opowiadanie autorstwa Fiodora Dostojewskiego, które ukazało się drukiem w 1876 roku. Przypuszcza się, że rosyjski pisarz zainspirował się historią opublikowaną w tym samym roku na łamach czasopisma „Głos”. Doniesienie obwieszczało o samobójstwie młodej kobiety,... Więcej »

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – problematyka

    Najważniejszym elementem, który Dostojewski poddaje analizie w swoim opowiadaniu poprzez konstrukcję bohaterów, jest pewna określona wizja człowieka, koncepcja osobowości zbliżona do ideałów okresu romantyzmu. Więcej »

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – bohaterowie

    We wstępie autora bohater-narrator zostaje przedstawiony jako hipochondryk, co już warunkuje odbiór bohatera przez czytelnika. Do końca opowiadania nie zostaje podane jego imię, być może był to celowy zamysł Fiodora Dostojewskiego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
proste dodawanie
Jan • 2021-11-29 11:45:35
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42