Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fiodor Dostojewski, Łagodna – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

Narratorem opowiadania Fiodora Dostojewskiego jest mężczyzna, wdowiec, czuwający przy zwłokach swojej żony i przedstawiający czytelnikowi historię ich małżeństwa. Snuje rozważania na temat jego porażek – związek ten nie był bowiem zbyt udany, a kobieta zmarła w wyniku popełnienia samobójstwa. Dowiadujemy się, że mężczyzna poznał ją podczas wizyty w lombardzie, gdzie kobieta zastawiała rodzinne pamiątki, a on pracował jako sprzedawca. Od razu przyciągnęła go do niej jej delikatność i subtelność obycia. W tym czasie kobieta była właściwie szesnastoletnią dziewczyną, a on miał czterdzieści jeden lat. Wkrótce postanowił poślubić ukochaną. Po zawarciu związku małżeńskiego bohater zamienił się w tyrana – oczekiwał od żony całkowitego posłuszeństwa i podporządkowania się jego stylowi życia. Spontaniczność dziewczyny, tak charakterystyczna dla młodego wieku, została zatem stłamszona, a ona sama czuła się skrzywdzona i nieszczęśliwa. Takie zachowanie męża było w pewnym sensie uzasadnione jego wojskową przeszłością. Małżonkowie właściwie ze sobą nie rozmawiają, a milczenie i brak bliskości przyczynia się do poważnej choroby nastolatki. Dopiero podczas jej długiej rekonwalescencji

Zobacz również

 • Fiodor Dostojewski, Łagodna – opracowanie

  Utwór Łagodna to opowiadanie autorstwa Fiodora Dostojewskiego, które ukazało się drukiem w 1876 roku. Przypuszcza się, że rosyjski pisarz zainspirował się historią opublikowaną w tym samym roku na łamach czasopisma „Głos”. Doniesienie obwieszczało o samobójstwie młodej kobiety, Marii Borysowej, kt&oacut...

  Więcej
 • Fiodor Dostojewski, Łagodna – problematyka

  Najważniejszym elementem, który Dostojewski poddaje analizie w swoim opowiadaniu poprzez konstrukcję bohaterów, jest pewna określona wizja człowieka, koncepcja osobowości zbliżona do ideałów okresu romantyzmu.

  Więcej
 • Fiodor Dostojewski, Łagodna – bohaterowie

  We wstępie autora bohater-narrator zostaje przedstawiony jako hipochondryk, co już warunkuje odbiór bohatera przez czytelnika. Do końca opowiadania nie zostaje podane jego imię, być może był to celowy zamysł Fiodora Dostojewskiego.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25