Fiodor Dostojewski, Łagodna – bohaterowie

Narrator

We wstępie autora bohater-narrator zostaje przedstawiony jako hipochondryk, co już warunkuje odbiór bohatera przez czytelnika. Do końca opowiadania nie zostaje podane jego imię, być może był to celowy zamysł Fiodora Dostojewskiego. Chciał by skupić się przede wszystkim na konstrukcji charakteru postaci, by jej cechy mówiły same za siebie. Opowiadanie posiada formę monologu narratora, który w dość chaotyczny sposób przedstawia historię swojego nieszczęśliwego małżeństwa. Dowiadujemy się, że bohater jest dojrzałym, około czterdziestoletnim mężczyzną, pracującym w lombardzie - jego głównym źródłem utrzymania jest zatem lichwa.

Ze wspomnień okazuje się, że przez kilka lat służył w wojsku. Przez niefortunne zbiegi okoliczności mężczyzna znalazł się na samym dole hierarchii społecznej, choć jego korzenie były szlacheckie. Jego nieszczęśliwa pozycja wynikała z chęci obrony honoru, która jednak finalnie przeistoczyła się w losową niesprawiedliwość (chodziło o konflikt między wojskowymi). Jego krewny zaprzepaścił rodzinny majątek, więc bohater za jedyne pieniądze otrzymane od ciotki postanowił rozkręcić interes z lombardem. Zostając lichwiarzem chciał odegrać się na środowisku, którego

Polecamy również:

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – opracowanie

    Utwór Łagodna to opowiadanie autorstwa Fiodora Dostojewskiego, które ukazało się drukiem w 1876 roku. Przypuszcza się, że rosyjski pisarz zainspirował się historią opublikowaną w tym samym roku na łamach czasopisma „Głos”. Doniesienie obwieszczało o samobójstwie młodej kobiety,... Więcej »

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – problematyka

    Najważniejszym elementem, który Dostojewski poddaje analizie w swoim opowiadaniu poprzez konstrukcję bohaterów, jest pewna określona wizja człowieka, koncepcja osobowości zbliżona do ideałów okresu romantyzmu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09