Fiodor Dostojewski, Łagodna – opracowanie

Geneza

Utwór Łagodna to opowiadanie autorstwa Fiodora Dostojewskiego, które ukazało się drukiem w 1876 roku. Przypuszcza się, że rosyjski pisarz zainspirował się historią opublikowaną w tym samym roku na łamach czasopisma „Głos”. Doniesienie obwieszczało o samobójstwie młodej kobiety, Marii Borysowej, która przybyła do Petersburga w poszukiwaniu pracy. Nie mogła odnaleźć się w wielkim mieście i cierpiała samotność, więc pod nieobecność swojej gospodyni rzuciła się z okna na ulicę. Dziewczyna zginęła trzymając w dłoniach ikonę Matki Boskiej. Ta sprawa zainteresowała Dostojewskiego na tyle, że stworzył oparte na jej motywach opowiadanie fantastyczne. Jest to znamienne, ponieważ Fiodor Dostojewski uchodzi za twórcę szczególnie inspirującego się wydarzeniami z życia codziennego. Materią i tworzywem jego dzieł niejednokrotnie były informacje prasowe czy jego własne obserwacje np. miejskiego życia. Zawsze jednak pamiętał Dostojewski by w przekazie swojego tekstu zawrzeć problem związany z duchowością człowieka.

Czas i miejsce akcji

Akcja opowiadania zostaje umieszczona w Petersburgu – mieście, z którym sam autor był szczególnie związany. W tekście nie pada nazwa miejscowości, ale po licznych

Polecamy również:

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – problematyka

    Najważniejszym elementem, który Dostojewski poddaje analizie w swoim opowiadaniu poprzez konstrukcję bohaterów, jest pewna określona wizja człowieka, koncepcja osobowości zbliżona do ideałów okresu romantyzmu. Więcej »

  • Fiodor Dostojewski, Łagodna – bohaterowie

    We wstępie autora bohater-narrator zostaje przedstawiony jako hipochondryk, co już warunkuje odbiór bohatera przez czytelnika. Do końca opowiadania nie zostaje podane jego imię, być może był to celowy zamysł Fiodora Dostojewskiego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Jo
• 2022-01-23 21:05:24
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
fwwe
• 2022-01-23 15:10:36
8
• 2022-01-23 14:30:29