Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Juliusz Kossak Sobieski pod Wiedniem - opis, interpretacja i analiza obrazu - strona 2

do papieża Innocentego XI, lecz wszystko okazało się pomyłką polskiej strony.
    
Kolorystyka obrazu jest bardzo delikatna, gdyż został on namalowany techniką akwarelową. Nad pobojowiskiem unosi się kurzawa, niemal całkowicie zasłaniająca tło oraz niebo. Tylko po lewej stronie, w głębi dzieła, widać wzgórza oraz zamek znajdujący się na szczycie jednego z nich.
    

Interpretacja   

Przywoływanie najbardziej chwalebnych momentów z historii Polski było w epoce pozytywizmu działaniem nakierowanym na podtrzymanie ducha narodu i utwierdzenie mieszkańców, że wywodzą się z państwa wielkiego i walecznego. Nie podejmowano otwartej walki z zaborcą, gdyż panowało przekonanie o jej nieuchronnym fiasku. Dlatego też wielu twórców podjęło wysiłek budowania polskiej tożsamości narodowej, pragnąć uchronić ludzi przed rusyfikacją bądź germanizacją. Jednym z nich, obok m. in. Jana Matejki i Henryka Sienkiewicza, był właśnie Juliusz Kossak – artysta wychowany w duchu patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
    
Obraz „Sobieski pod Wiedniem” należy przede wszystkim odczytywać w kategoriach historyczno-politycznych. Został on namalowany w czasie, gdy jego twórca mieszkał już w Krakowie, gdzie często gościł u siebie Henryka Sienkiewicza. A przypominanie o polskiej historii – pełnej bólu, ale i wspaniałej – było w dużej mierze domeną twórczości obu tych przedstawicieli polskiego życia kulturalnego II połowy XIX stulecia.

Zobacz również

 • Wojciech Kossak - biografia i obrazy

  Wojciech Kossak przyszedł na świat 31 grudnia 1856 r. w Paryżu. Był synem jednego z najbardziej znanych polskich malarzy – Juliusza Kossaka oraz poślubionej przez niego Zofii Gałczeńskiej. Chociaż urodził się w stolicy Francji, gdzie jego ojciec bacznie studiował dzieła najważniejszych malarzy, naukę rozpoczął w Warszawie, ucz...

  Więcej
 • Aleksander Gierymski - biografia i obrazy

  Aleksander Gierymski przyszedł na świat 30 stycznia 1850r. w Warszawie. Wywodził się z rodziny inteligenckiej, a jego starszym bratem był Maksymilian Gierymski (wybitny polski malarz, jeden z prekursorów realizmu).

  Więcej
 • Józef Chełmoński - biografia i obrazy

  Józef Chełmoński przyszedł na świat 7 listopada 1849r. w Boczkach (dzisiejsze województwo łódzkie). Wywodził się ze zubożałej szlachty, a jego ojciec - Józef Adam Chełmoński – był dzierżawcą majątku w Boczkach, natomiast matkę – Izabelę Łoskowską – uważano za kobietę oczytaną i zaz...

  Więcej
 • Olga Boznańska - biografia i obrazy

  Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 r. w Krakowie. Była córką Adama Nowiny Boznańskiego (inżyniera, absolwenta wiedeńskiej politechniki) oraz Eugenii Mondan (Francuzki mocno interesującej się sztuką). To właśnie matka jako pierwsza uczyła ją rysować i wprowadzała młodą dziewczynkę w świat malarstwa

  Więcej
 • Honore Daumier - biografia i obrazy

  Honore Daumier przyszedł na świat 26 lutego 1808r. w Marsylii. Był trzecim dzieckiem Jeana Baptisty Daumiera i Cecile Catherine Philip. Jego ojciec był z zawodu szklarzem, który w 1814r. udał się do Paryża (żona i dzieci dołączyli do niego 2 lata później), gdzie zawiodły go jego literackie aspiracje (był poetą).

  Więcej

Losowe zadania

 • Modyfikacje łodygi roślin nasiennych

  Łodyga jest organem, który przede wszystkim utrzymuje roślinę w pionie. Są jednak rośliny, u których pełni ona dodatkowe funkcje. Podaj po jednym przykładzie rośliny, u której łodyga ma funkcję: spichrzową -  magazynującą wodę - czepną - rozmnażania wegetatywnego - 

  0 Odpowiedz Więcej
 • Tkanki roślinne

  Wymień rodzaje tkanek występujących w roślinach.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wskaż zdania fałszywe

  Poniżej zebrano kilka stwierdzeń dotyczących właściwości litowców. Wskaż te zdania, które są fałszywe: 1. Litowce w tlenkach znajdują się na +1 stopniu utlenienia, natomiast w wodorkach na -1 2. Litowce w reakcji z wodą z wodą tworzą obok roztworu zasady gazowy wodór 3. Charakter zasadowy wodorotlenków l...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Starożytni autorzy i ich dzieła

  Połącz nazwisko z krótkim opisem postaci autora oraz tytułem dzieła. Następnie ułóż autorów w porządku chronologicznym (zacznij od najdawniejszego).

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zapisz równania reakcji lizyny

  Lizyna jest jednym z egzogennych aminokwasów, wchodzącym w skład w białek histonowych wiążących DNA. Jej budowę opisuje wzór półstrukturalny: H2N-CH(-(CH2)4NH2)-COOH Zapisz równania reakcji lizyny z kwasem solnym, wodorotlenkiem sodu oraz etanolem.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 1 =
zez
2016-05-10 20:18:21
może być
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11