Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? - interpretacja, opis i analiza obrazu - strona 2

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

młoda kobieta i kilkuletnie dziecko. Układ ciał kobiety i dziecka tworzy literę V, w którą wpisuje się postać nieokreślonego bóstwa, stojącego nieco bardziej w tle. Obok posągu znajduje się kobieta zwrócona doń plecami, która wpatruje się w odległą przestrzeń.

W skalistym ogrodzie znajdują się także zwierzęta i egzotyczne rośliny. W górnych rogach na żółtym tle widnieje tytuł obrazu (po lewej stronie) i podpis artysty (po prawej).

„Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” - interpretacja i analiza obrazu

„Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” stanowi odpowiedź autora na tak postawione pytania. Gauguin jawi się tu jako malarz-filozof rozważający sens ludzkiej egzystencji. Przemawia najlepiej sobie znanym językiem barw, symboli, świateł i kształtów.

Obraz powstał w okresie osobistego kryzysu, jaki dotknął malarza. Opuścił on Francję zniechęcony życiem w wielkim mieście, poszukiwał odosobnienia, spokoju, kontaktu z naturą. W tym czasie oddał się rozmyślaniom nad ludzkim życiem. Postacie ukazane na płótnie również pogrążone są w głębokim zamyśleniu. Gauguin pisał w liście, że rozważają pytania, jakie postawił w tytule. W ogrodzie znajdują się ludzie różnej

Polecamy również:

 • Vincent van Gogh - biografia i obrazy

  Vincent Willem van Gogh urodził się w 1853 roku w niewielkiej holenderskiej wiosce. Początkowo uczył się w domu pod opieką guwernantki, jednak już w 1864 r. musiał wyjechać do szkoły z internatem. Rozstanie z rodziną było dla jedenastoletniego chłopca przeżyciem traumatycznym, które pozostawiło ślad w jego... Więcej »

 • Gustav Klimt - biografia i obrazy

  Gustav Klimt urodził się w 1862 roku w Baumgarten w Austrii jako drugie z siedmiorga dzieci. Jego rodzina była uboga, mimo to otrzymał dobre akademickie wykształcenie. Dzięki stypendium ukończył Wiedeńską Szkołę Sztuk i Rzemiosł. Wcześnie podejmował się różnych prace dekoracyjnych, m.in. malował freski w... Więcej »

 • Secesja w architekturze

  Secesja w architekturze przejawiała się w dążeniu do nadania budynkom zupełnie nowej formy, oderwania się od stylu klasycznego. Twórcy tego nurtu usilnie starali się odciąć od wszelkich wzorów – jedynym wyznacznikiem estetyki miało być natchnienie i fantazja artysty, bez jakichkolwiek odniesień... Więcej »

 • Secesja - cechy, przedstawiciele, charakterystyka

  Secesja to określenie stylu w sztuce europejskiej i amerykańskiej, panującego na przełomie XIX i XX wieku (od lat 90. do początku XX w). Termin wywodzi się od łacińskiego słowa seccesio, które oznacza „odejście”, „oderwanie się”. Więcej »

 • Ekspresjonizm w malarstwie - cechy, przedstawiciele, obrazy

  Ekspresjonizm to nurt w malarstwie cechujący się dążeniem do wywarcia silnego wrażenia na odbiorcy. Expressio z łaciny oznacza „wyrażam”. Słowa ekspresjonizm w odniesieniu do malarstwa po raz pierwszy użył J.A. Hervé, nazywając w ten sposób cykl swoich obrazów wystawionych w Salonie... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');