Mit o Tezeuszu - opracowanie (interpretacja, bohaterowie)

Interpretacja

Najważniejszym elementem podania o Tezeuszu jest mit o labiryncie, w którym bohater znajduje, a następnie uśmierca potwora Minotaura. Interesującą interpretację tego mitu przedstawia Michał Głowiński. Labirynt to po pierwsze przestrzeń skomplikowana i wroga. Po drugie zaś jest to przestrzeń dynamiczna, ponieważ wiąże się z ruchem i aktywnym poszukiwaniem. Do labiryntu wchodzi się po to, aby rozwiązać jakiś problem i znaleźć to, co jest ukryte w jego wnętrzu.

Mit ten łączy się z mitem o Narcyzie, ponieważ oba mają charakter epistemologiczny, to znaczy dotyczą kwestii poznania świata i siebie (zwłaszcza własnej nieświadomości). Poznanie to może okazać się niebezpieczne, a nawet zakończyć się śmiercią. Labirynt oznacza też próbę wytrwałości, zaś obraz zagubienia w labiryncie może oznaczać np. chorobę psychiczną. Wyobrażeniami pokrewnymi względem labiryntu są miasto, zamek, więzienie, biblioteka czy ogród. W takim kształcie labirynt pojawia się np. w „Procesie” i „Zamku” Franza Kafki. Interesującym literackim wcieleniem labiryntu jest też powieść Hanny Malewskiej pt. „Labirynt”, w której Tezeusz w centrum gmachu znajduje lustro, zabija więc nie Minotaura, ale samego siebie.

Ariadna - przewodniczka

Mit o labiryncie interesująco przedstawia również relację między mężczyzną i kobietą. To dzięki nici Ariadny Tezeuszowi udaje się wydostać z gmachu Minotaura. Kobieta jest tu zatem przewodniczką mężczyzny po tajemniczym, nieznanym dla niego świecie. Wprowadza ona mężczyznę w rzeczywistość subtelnych uczuć. Kobiecość jest sferą, którą określa nieświadomość i bierność, podczas gdy męskość charakteryzuje racjonalizm i aktywne działanie.

Motyw kobiety jako przewodniczki został wykorzystany np. przez Dantego w „Boskiej Komedii” (Beatrycze) czy przez Petrarkę w sonetach do Laury.

Bohaterowie

Tezeusz – ateński bohater, syn króla Aten, który wyrusza na Kretę, aby uwolnić miasto od konieczności płacenia haraczu.
Ariadna – królewna kreteńska, córka króla Minosa, zakochuje się w Tezeuszu i ofiarowuje mu nić, dzięki której bohater wydostaje się z labiryntu.
Minotaur – potwór z głową byka, uwięziony w labiryncie wybudowanym przez Dedala
Minos – król Krety, pobiera coroczny haracz od Ateńczyków

Polecamy również:

  • Mit o Tezeuszu - plan wydarzeń

    1. Coroczny haracz Ateńczyków dla Krety 2. Podróż Tezeusza na  Kretę Więcej »

  • Czy Tezeusz to bohater bez skazy?

    Tezeusz to jeden z najważniejszych bohaterów ateńskich. Jego grób znajdował się w centrum miasta i był otaczany boską czcią. Starożytni Grecy widzieli w Tezeuszu uosobienie niezwykłej odwagi i szczerych uczuć patriotycznych. Dla ojczyzny bohater ten był bowiem gotów do największych poświęceń.... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 3 =
lol
2020-05-16 13:35:37
ahs
XDDD
2020-05-14 11:22:14
To nie to
twój stary
2019-06-11 15:44:43
no ok
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54