Bolesław Prus Omyłka - streszczenie - strona 7

czko.

Sporo osób zebrało się na rynku. Wydawane przez nich okrzyki mieszały się z odgłosami bitwy. W końcu ktoś zakrzyknął coś z dachu, a wszyscy ludzie zaczęli uciekać. Wieczorem niebo zaszło chmurami, niemal wszyscy ludzie pozostali w domach. Przez ulice przewalały się różne oddziały.

Niebawem w domu narratora pojawił się pan Dobrzański. Opowiadał, że wojsko opuściło już miasto. Przytoczył także historię kasjera, który tak bardzo chciał uciec, że podobno przebrał się za kobietę.

Kiedy już miał wychodzić, przed domem rozległy się głośne kroki. Przez drzwi weszła wysoka, siwa postać. Mężczyzna przyprowadził Władka, któremu uratował życie, przechowując rannego w domu. Między nauczycielem i tajemniczym mężczyzną wywiązała się rozmowa. Okazało się, że niegdyś razem walczyli. Później ów „zdrajca” udał się na emigrację, gdzie porzucił marzenia o szybkim odzyskaniu niepodległości na drodze walki zbrojnej. Miał świadomość, że nie miało to sensu. I chociaż pomagał dawnym towarzyszom, zaczęli oni nazywać go zdrajcą. Kiedy mężczyźni wszystko sobie wyjaśnili, nauczyciel chciał zaprosić dawnego kapitana do siebie. Ten jednak odmówił. Także matka narratora zorientowała się, że źle go oceniła i złożyła mu obietnicę dozgonnej wdzięczności.

Następnego dnia do domu narratora przyszedł kasjer. Od progu zaczął się chwalić, że nocą dokonał bohaterskiego czynu – wydał żołnierzom zdrajcę. Ci złapali go i powiesili. Wiadomość ta spadła jak grom z jasnego nieba na Władka i pana Dobrzańskiego, który wyzwał kasjera na pojedynek.

Matka i narrator pobiegli do domu starca, by pomodlić się nad jego ciałem. Wkrótce obok jego domu znalazł się krzyż, a na nim napis „…światłość wiekuista…”.

Polecamy również:

 • Bolesław Prus Omyłka - plan wydarzeń

  1. Narrator dowiaduje się od Łukaszowej, że na uboczu mieszka zdrajca 2. Rozmowa pana Dobrzańskiego z matką chłopca, podczas której omawiali najnowsze wydarzenia na świecie (nauczyciel zastanawiał się, czy Francuzi przyjdą nam z pomocą) 3. Spotkanie w domu narratora – kasjer śpiewa  patriotyczne... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - opracowanie

  „Omyłka” Bolesława Prusa ukazała się w 1884 r., a więc dwadzieścia lat po powstaniu styczniowym. Pozytywiści kwestionowali sensowność kolejnych zrywów narodowych, podkreślając, że znacznie ważniejsza jest jedność społeczeństwa i poprawa jego sytuacji m.in. gospodarczej. Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - bohaterowie

  Narratorem „Omyłki” jest siedmioletni Antek, który wraz z rozwojem akcji. Daje się on poznać jako skory do zabawy, a przy tym bardzo inteligentny chłopiec. Chociaż jeszcze niezbyt wiele rozumie, pali się do poznawania świata. Gdy wybucha wojna, wyraża chęć wzięcia w niej udziału, planuje nawet... Więcej »

 • Bolesław Prus Omyłka - problematyka

  „Omyłka” Bolesława Prusa to nowela, która po raz pierwszy ukazała się w 1884 r. Artysta krótko opisał w niej życie małego polskiego miasteczka, które w czasie powstania styczniowego stało się areną powstańczych wydarzeń. Przedstawiając ogólny przekrój społeczeństwa,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
STONKS
szmaciura • 2021-03-08 10:28:33
XD !
yo • 2021-03-08 09:48:30
do bani to
xd • 2021-03-08 09:06:31
super
penis • 2021-03-08 08:25:21
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50