Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Literatura II połowy XIX w. w Europie - charakterystyka - strona 5

przeżycia bohaterów, którzy konfrontowali się z czymś (zjawiskiem, przedmiotem) o szczególnym znaczeniu. Proza impresjonistyczna pod względem konstrukcji nieco odbiegała od dzieł realizmu. W tym wypadku mniejsze znaczenie miała fabuła (często podzielona na niespójne fragmenty), a silniejszy nacisk kładziono właśnie na opisy, przeżycia, wrażenia itp.

W impresjonistycznej poezji duże znaczenie miało samo jej brzmienie. Nastrój dzieła starano się budować poprzez odpowiednie zestawienia głosek i wyrazów. Jeśli chodzi zaś o tematykę, koncentrowano się głównie na krótkich, nietrwałych, ulotnych zjawiskach i emocjach.

Duże znaczenie impresjonizm zyskał w dramacie. W tym wypadku niemal całkowicie stał się zaprzeczeniem realizmu, silnie akcentując znaczenie przeżywania przez widza sztuki. Całościową fabułę zastąpiono seriami momentów pełnych niedomówień i tajemnic.

Najważniejszymi przedstawicielami impresjonizmu byli m.in.: Marcel Proust, Paul Verlaine oraz Stanisław Wyspiański.

Symbolizm

Za datę narodzin symbolizmu – nurtu zwiastującego rychłe nadejście kolejnej epoki – uznaje się rok 1886. Podstawą tej świeżej jakości w sztuce było przekonanie, iż świat widziany zmysłami skrywa swojej

Zobacz również

 • Realizm w literaturze - cechy, założenia, przedstawiciele

  Pozytywizm był nurtem ideowym, który stanowił w dużej mierze stanowił przeciwieństwo epoki romantyzmu. Szczególnie mocno odwrócono się od duchowej, napiętnowanej idealizmem wizji świata na rzecz jego naukowego oglądu i obrazu. To właśnie wiedza stanowiła dla zwolenników nowych trendów fundament budowan...

  Więcej
 • Naturalizm w literaturze - cechy, założenia, przedstawiciele

  Źródeł naturalizmu należy doszukiwać się w bardzo prężnie rozwijającym się w czasach pozytywizmu przyrodoznawstwie. Myśliciele tego okresu często przenosili zasady czysto biologiczne na życie społeczne, próbując stosować do niego klucz pojęciowy zaczerpnięty właśnie z przyrodoznawstwa.

  Więcej
 • Oscar Wilde – biografia, książki

  Urodził się w Dublinie 16 października 1854 roku. Pisarz przyszedł na świat w rodzinie lekarza i poetki, która prowadziła jeden z najsłynniejszych salonów literackich w Irlandii. Wilde uczył się najpierw w Enniskillen, a następnie Dublinie w Trinity College.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
Uczeń
2016-12-05 17:25:49
Dzięki za pomoc!
Ostatnio komentowane
kiepskie to. postarajcie sie bardziej. nie piszcie w numerach czyli np. 1.bleblelble tylk...
co cie to • 2020-03-31 18:48:14
Co toDYREKTORIATT
Sksiwj • 2020-03-31 16:51:05
HA HA!
NIEZNAJOMY • 2020-03-31 15:24:49
ok
ol8 • 2020-03-31 13:27:38
Nie
Nie • 2020-03-31 12:07:38