Henryk VIII i powstanie anglikanizmu - strona 4

Według szacunków zginęło wówczas około 500 katolików.

Małżeństwo, które skłoniło króla do tak radykalnych posunięć, nie trwało długo. Anna nie dała królowi upragnionego syna. Po urodzeniu zdrowej córki następną ciążę poroniła, kolejne dziecko urodziło się zaś martwe. Król w tym czasie pocieszał się w ramionach Jane Seymour. By utorować sobie drogę do kolejnego małżeństwa, oskarżył Annę o czary, cudzołóstwo, kazirodczy związek z bratem i spiskowanie przeciwko królowi. Królową skazano na śmierć. Tuż przed egzekucją anulowano jej małżeństwo z Henrykiem.

Król nie czekał długo i parę dni później poślubił Jane Seymour. Historia się powtórzyła, lady Elżbieta, córka Anny, została uznana za dziecko z nieprawego łoża i tym samym pozbawiona prawa do tronu. W 1537 Jane urodziła Henrykowi upragnionego syna, jednak nie przeżyła połogu. W sferze politycznej tymczasem doszło do aneksji Walii (1536), która stała się częścią Anglii. Krajem targały wewnętrzne spory na tle religijnym. Zbuntowani katolicy rozniecali kolejne powstania, które król tłumił krwawo. W 1539 rozwiązał wszystkie klasztory, konfiskując ich mienie.

Książę Edward był słabego zdrowia, król obawiał się, że nie będzie w stanie

Polecamy również:

 • Marcin Luter - biografia, poglądy, działalność

  Marcin Luter urodził się w roku 1483 w Eisleben. Jego rodzice wywodzili się warstwy tzw. dziedzicznych czynszowników, jednak zła sytuacja materialna zmusiła ich do opuszczenia wsi i poszukiwania pracy w mieście. Już po narodzinach syna przenieśli się do Mansfeld – Hans Luter, ojciec przyszłego... Więcej »

 • Jan Kalwin - biografia, poglądy, działalność

  Jan Kalwin urodził się we francuskim mieście Noyon, gdzie mieściła się w tym czasie siedziba biskupa. Ojciec Jana, Gererd Kalwin, był biskupim notariuszem, a później sekretarzem. Jan otrzymał staranne wykształcenie. W 1523 udał się do Paryża, by podjąć studia teologiczne, bowiem ojciec przewidział dla niego... Więcej »

 • Jan Hus - biografia, poglądy, działalność

  Jan Hus urodził się w 1370 roku w Czechach. Pochodził z rodziny chłopskiej. Mając 20 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie Praskim, a po sześciu latach uzyskał tytuł magistra. W 1398 roku podjął pracę na tymże uniwersytecie jako wykładowca. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie, rok później został... Więcej »

 • Reformacja w Polsce - najważniejsze informacje

  Już od czasów Jana Husa Europę ogarniały niepokoje religijne. W wielu państwach dochodziło do wojen domowych na tym tle. Z Francji falami uciekali protestanci, z Anglii emigrowało wielu duchownych katolickich. Patrząc z tej perspektywy, Polska jawiła się jako ostoja tolerancji religijnej. Idee reformatorskie... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58