Do Matki Polki - interpretacja i analiza wiersza - strona 2

że „przeniknie je miecz”. Tym samym ofiara syna – śmierć za ojczyznę – jest porównywana do ofiary Chrystusa. Mickiewicz buduje zatem koncepcję romantycznego mesjanizmu. Cierpienie za naród ma wymiar najwyższej świętości i staje się uniwersalne, dotyczy niejako całego świata.

Męczeństwo bez zmartwychwstania

Wiersz jest utrzymany w pesymistycznym, wręcz tragicznym nastroju. Jego najbardziej znamienną cechę stanowi swoisty antyheroizm. Mimo że mowa tu o cierpieniu Polaka na miarę Chrystusa, jest ono pozbawione wszelkich znamion wzniosłości. Mickiewicz szczegółowo i niezwykle realistycznie przedstawia czekający Polaka los. Nie ma tu obrazu bohaterskiej walki, pośmiertnej sławy i zbawienia. Wręcz przeciwnie, mówi się o „boju bez chwały” i „męczeństwie bez zmartwychpowstania”.

W odezwie do matki Polki poeta posługuje się ironią. Podsuwa jej bowiem różne pomysły zabaw, jakie kobieta może zaproponować swojemu synowi. Należą do nich np. sypianie z „jadowitym gadem”, chowanie się pod ziemią czy krępowanie rąk łańcuchem. Świat dzieciństwa kojarzący się z beztroską i szczęściem zostaje tu więc zastąpiony przez rzeczywistość okrucieństwa. Rażący kontrast pomiędzy oczekiwaniami odbiorcy, a obrazem

Polecamy również:

  • Do matki Polki - treść wiersza

    O matko Polko! gdy u syna twego W źrenicach błyszczy genijuszu świetność,Jeśli mu patrzy z czoła dziecinnego Dawnych Polaków duma i szlachetność;Jeśli rzuciwszy rówienników grono, Do starca bieży, co mu dumy pieje;Jeżeli słucha z głową pochyloną, Kiedy mu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ładnie napisane ale nie wiem czy młody umysł ogarnie tyle nowych pojęć. Myślę, że ...
Sandra Rydzewska • 2021-10-24 15:00:48
.
z • 2021-10-24 14:48:34
O
O • 2021-10-24 13:18:33
xd
twojstary • 2021-10-24 12:18:46
"Asymptoty to proste, do których wykres funkcji zbliża się dowolnie blisko ale nigdy ic...
Mich • 2021-10-24 10:21:02