Charakterystyka Skawińskiego - strona 3

nieopodal Aspinwall główny bohater odnalazł spokój, lecz zaczęła dręczyć go także dziwna nostalgia i tęsknota. W każdą niedzielę udawał się do kościoła, później nabywał hiszpańskojęzyczną prasę i poszukiwał w niej wiadomości z rodzimego kontynentu. Miejscowi bardzo szanowali Skawińskiego, chociaż większość z nich uważała go za Jankesa. W pewnym momencie stary latarnik przestał pokazywać się publicznie, coraz bardziej pogrążał się w samotności. Wielką ulgę przynosiła mu przyroda, którą chętnie podziwiał i cieszył się jej pięknem.

Kulminacyjnym momentem noweli Sienkiewicza oraz chwilą szczególną dla głównego bohatera jest przypadkowe otrzymanie „Pana Tadeusza”. Książkę znalazł Skawiński w paczce wysłanej mu przez Towarzystwo Polskie z Nowego Jorku (przekazywał on na ich działalność połowę swojej pensji). Czytanie dzieła Adama Mickiewicza było dla latarnika niezwykłym przeżyciem – przeniosło go na ziemie zapamiętane z dzieciństwa i jednocześnie napełniło olbrzymim smutkiem, ponieważ uświadomił on sobie, że niemal tak bardzo zżył się z maleńką wyspą, iż prawie zapomniał o ojczyźnie.

Sumienny dotychczas pracownik, zapomniał zapalić latarni, co poskutkowało wypadkiem na morzu. Na szczęście nikt nie zginął, gdyż Polak mógłby nawet stanąć przed sądem. Zwolniony z pracy, Skawiński widziany był później na pokładzie statku płynącego do Nowego Jorku. Do piersi mocno przyciskał „Pana Tadeusza”.

Polecamy również:

 • Latarnik - plan wydarzeń

  1. Zaginięcie latarnika z Aspinwall 2. Poszukiwania nowej osoby na stanowisko latarnika 3. Zgłoszenie się Skawińskiego Więcej »

 • Latarnik - opracowanie

  „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – jedno z jego najbardziej cenionych dzieł – napisany został w czasie pobyty autora w Ameryce. Pierwsza publikacja noweli miała miejsce w 1881 r. na łamach „Niwy”. Losy Skawińskiego oparte są na autentycznej historii polskiego emigranta o nazwisku... Więcej »

 • Latarnik - problematyka

  Główny bohater noweli pt.: „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – Skawiński – zapomina zapalić latarnię morską, ponieważ zaczytał się w „Panu Tadeuszu” – dziele, które przeniosło go do kraju lat dziecinnych, w którym nie był od wielu lat, ale który... Więcej »

 • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

  [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
Kiiibiiifuuuki
2020-10-22 14:41:54
fajny tekst
Ostatnio komentowane
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28