Charakterystyka Skawińskiego

Skawiński jest tytułowym bohaterem noweli Henryka Sienkiewicza. Poznajemy go, gdy zgłasza się, by objąć posadę latarnika na niewielkiej wysepce nieopodal Aspinwall. Jest mężczyzną w zaawansowanym wieku, liczącym około siedemdziesięciu lat. Ma siwe włosy, spalone słońcem ciało i niebieskie oczy, które zaprzeczają jego jakoby południowemu pochodzeniu. Przy tym wszystkim wygląda jeszcze na sprawnego i zdrowego człowieka, który będzie w stanie odpowiednio zarządzać latarnią.

Historia życia Skawińskiego jest długa i pełna przykrych wypadków. Ojczyznę opuścił  po powstaniu listopadowym, które przyniosło mu nie tylko odznaczenie (najpewniej Krzyż Virtuti Militari), ale także... represje. Później zdobywał kolejne ordery: krzyż za udział w wojnie karlistowskiej, Legię Francuską, walczył na Węgrzech, za co również został uhonorowany. Skawiński posiadał poza tym dokumenty potwierdzające jego udział w wojnie secesyjnej.

Poszukiwanie własnego miejsca na świecie nie kończyło się jednak wyłącznie na polach walki. Skawiński kopał złoto w Australii, poszukiwał diamentów w Afryce, był strzelcem rządowym w Indiach, posiadał farmę w Kalifornii, lecz zniszczyła ją susza. Zajmował się też handlem z brazylijskimi plemionami – jego tratwa rozbiła się na Amazonce, a on sam musiał przetrwać w dżungli. Założył warsztat kowalski w Arkansas, lecz spłonął on w pożarze. Skawiński znalazł się nawet w indiańskiej niewoli, pracował na dwóch statkach oraz posiadał fabrykę cygar w Hawanie, lecz został oszukany przez wspólnika, gdy chorował. Po tak burzliwym życiu to właśnie Aspinwall miało zapewnić mu spokój i zasłużony odpoczynek.

Biografia Skawińskiego pełna jest przeciwności losu, z którymi jednak bohater radzi sobie jak potrafi. Sam był przekonany, iż ciąży nad nim jakieś fatum. Nigdy jednak nie poddawał się, za każdym razem wracając na raz obrany tor i kontynuując poszukiwanie szczęścia i życiowej stabilizacji. Będąc na jego miejscu, z pewnością wielu ludzi by się załamało, główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza był natomiast człowiekiem niezwykle wytrwałym i pokornym.

Trudna historia życia nie załamała Skawińskiego ani nie zabiła w nim dobrych odruchów serca. Narrator przedstawia go jako człowieka niezwykle miłosiernego i ofiarnego, który – na przykład – w czasie epidemii na Kubie oddawał chorym swoją chininę, przez co sam później zachorował.

W trakcie pobytu na niewielkiej wysepce nieopodal Aspinwall główny bohater odnalazł spokój, lecz zaczęła dręczyć go także dziwna nostalgia i tęsknota. W każdą niedzielę udawał się do kościoła, później nabywał hiszpańskojęzyczną prasę i poszukiwał w niej wiadomości z rodzimego kontynentu. Miejscowi bardzo szanowali Skawińskiego, chociaż większość z nich uważała go za Jankesa. W pewnym momencie stary latarnik przestał pokazywać się publicznie, coraz bardziej pogrążał się w samotności. Wielką ulgę przynosiła mu przyroda, którą chętnie podziwiał i cieszył się jej pięknem.

Kulminacyjnym momentem noweli Sienkiewicza oraz chwilą szczególną dla głównego bohatera jest przypadkowe otrzymanie „Pana Tadeusza”. Książkę znalazł Skawiński w paczce wysłanej mu przez Towarzystwo Polskie z Nowego Jorku (przekazywał on na ich działalność połowę swojej pensji). Czytanie dzieła Adama Mickiewicza było dla latarnika niezwykłym przeżyciem – przeniosło go na ziemie zapamiętane z dzieciństwa i jednocześnie napełniło olbrzymim smutkiem, ponieważ uświadomił on sobie, że niemal tak bardzo zżył się z maleńką wyspą, iż prawie zapomniał o ojczyźnie.

Sumienny dotychczas pracownik, zapomniał zapalić latarni, co poskutkowało wypadkiem na morzu. Na szczęście nikt nie zginął, gdyż Polak mógłby nawet stanąć przed sądem. Zwolniony z pracy, Skawiński widziany był później na pokładzie statku płynącego do Nowego Jorku. Do piersi mocno przyciskał „Pana Tadeusza”.

Polecamy również:

 • Latarnik - plan wydarzeń

  1. Zaginięcie latarnika z Aspinwall 2. Poszukiwania nowej osoby na stanowisko latarnika 3. Zgłoszenie się Skawińskiego Więcej »

 • Latarnik - opracowanie

  „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – jedno z jego najbardziej cenionych dzieł – napisany został w czasie pobyty autora w Ameryce. Pierwsza publikacja noweli miała miejsce w 1881 r. na łamach „Niwy”. Losy Skawińskiego oparte są na autentycznej historii polskiego emigranta o nazwisku... Więcej »

 • Latarnik - problematyka

  Główny bohater noweli pt.: „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – Skawiński – zapomina zapalić latarnię morską, ponieważ zaczytał się w „Panu Tadeuszu” – dziele, które przeniosło go do kraju lat dziecinnych, w którym nie był od wielu lat, ale który... Więcej »

 • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

  [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 5 =
Kiiibiiifuuuki
2020-10-22 14:41:54
fajny tekst
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23