Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bogurodzica i Lament świętokrzyski - porównanie wierszy - strona 6

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

poezji średniowiecznej, pojawiają się tutaj motywy wspólne.

Chociaż utwory te prezentują Matkę Bożą w zupełnie innej konwencji – jako Pośredniczkę ludzkości oraz współcierpiącą ze swym Synem – to zarówno „Bogurodzica”, jak i „Lament świętokrzyski” eksponują niezwykłą rolę Maryi i jej „boskiego macierzyństwa”. Teksty te wskazują także na szczególny rodzaj więzi, jaki łączy Matkę Boską z ludźmi, których również można uznać za jej dzieci. W „Bogurodzicy” pojawia się gorąca prośba do Maryi, natomiast w „Lamencie świętokrzyskim” udziela ona ostrzeżenia swym dzieciom (a dokładnie – córkom).

Trudno porównywać te dzieła pod względem formalnym, gdyż były one przeznaczone do zupełnie odmiennych celów. Trzeba jednak zaznaczyć, że oba utwory są niezwykle kunsztowne i skrupulatnie napisane. Pojawiają się w nich rymy (wewnętrzne i zewnętrzne), paralele oraz zestawienia nacechowane antytetycznie lub paradoksalnie. Zarówno „Bogurodzica”, jak i „Lament świętokrzyski” odnoszą się do motywów, które powstawały poza Polską i były żywotne w całej Europie. Może to świadczyć o tym, iż autorzy tych utworów byli ludźmi światłymi i obeznanymi z kulturą łacińską.

Warty odnotowania jest także fakt, iż dwa najstarsze polskie arcydzieła poetyckie nie przejęły owych motywów w sposób bierny, lecz zostały one poddane twórczej interpretacji i ukazane w nieco inny sposób. W dodatku, oba dzieła potwierdzają dobrą znajomość teologii chrześcijańskiej ich autorów („Bogurodzica” doskonale oddaje dogmaty wiary, natomiast w „Lamencie świętokrzyskim” pojawia się scena zwiastowania).

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 3 =