Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Beniowski - streszczenie - strona 2

Ostatnio komentowane
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
wy janusze spod biedronki hahahaha
ema • 2020-01-20 15:59:52
ELUWINA
KISIELEK • 2020-01-20 14:56:57
Fajne takie
Jarek • 2020-01-20 13:56:14
masno ni
Papryk • 2020-01-20 07:15:50
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

walczy z powstaniem ukraińskich chłopów. Dzieduszycki, zdrajca ojczyzny, konkurent do ręki Anieli, przebywający w zamku Starosty (ojca dziewczyny) zostaje  pokonany i osądzony przez oddział księdza Marka, który sprzyja konfederatom. Do tego oddziału przyłącza się również Beniowski i wspólnie wyruszają wspomóc obronę Baru przed Rosjanami.

W pieśni trzeciej: następuje opis zdobycia Baru przez Rosjan i dziwna przygoda Beniowskiego, która uniemożliwia mu dotarcie na miejsce o czasie (pogoń za gołąbkami).

W pieśni czwartej i piątej: Beniowski pojedynkuje się z kozakiem Sawą, u którego na piersi zauważa podobiznę Anieli. Okazuje się jednak, że dziewczyna ofiarowała ją księdzu dla ukochanego, a ten nie mając kieszeni, dał ją na przechowanie Sawie. W obliczu trwających walk ksiądz Marek wysyła bohatera na Krym. Beniowski ma pozyskać Turków dla polskiej sprawy. W utworze pojawia się zapowiedź dalszych podróży bohatera (jego zesłanie na Kamczatkę i równik).

Pieśni od szóstej do dziesiątej dotyczy dalszych fantastycznych podróży Beniowskiego. Natomiast kolejne fragmenty, dołączone po śmierci poety do dzieła zawierają wykład genezyjskiej filozofii Słowackiego.

Polecamy również:

  • Beniowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie, motywy)

    „Beniowski” to najważniejszy poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego. Poeta napisał pięć pierwszych pieśni między 1840 a 1841 rokiem. Był to jedyny fragment Beniowskiego, który został opublikowany za życia twórcy w Paryżu, w 1841 roku. Dalsze części powstawał natomiast na przestrzeni... Więcej »

  • Beniowski - interpretacja

    „Beniowski” to poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego, w którym akcja ma charakter pretekstowy, natomiast najważniejszą rolę odgrywają dygresje, czyli wypowiedzi autora-narratora. Dzieło to zapowiada nowy okres w twórczości poety. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =