Beniowski - streszczenie - strona 2

walczy z powstaniem ukraińskich chłopów. Dzieduszycki, zdrajca ojczyzny, konkurent do ręki Anieli, przebywający w zamku Starosty (ojca dziewczyny) zostaje  pokonany i osądzony przez oddział księdza Marka, który sprzyja konfederatom. Do tego oddziału przyłącza się również Beniowski i wspólnie wyruszają wspomóc obronę Baru przed Rosjanami.

W pieśni trzeciej: następuje opis zdobycia Baru przez Rosjan i dziwna przygoda Beniowskiego, która uniemożliwia mu dotarcie na miejsce o czasie (pogoń za gołąbkami).

W pieśni czwartej i piątej: Beniowski pojedynkuje się z kozakiem Sawą, u którego na piersi zauważa podobiznę Anieli. Okazuje się jednak, że dziewczyna ofiarowała ją księdzu dla ukochanego, a ten nie mając kieszeni, dał ją na przechowanie Sawie. W obliczu trwających walk ksiądz Marek wysyła bohatera na Krym. Beniowski ma pozyskać Turków dla polskiej sprawy. W utworze pojawia się zapowiedź dalszych podróży bohatera (jego zesłanie na Kamczatkę i równik).

Pieśni od szóstej do dziesiątej dotyczy dalszych fantastycznych podróży Beniowskiego. Natomiast kolejne fragmenty, dołączone po śmierci poety do dzieła zawierają wykład genezyjskiej filozofii Słowackiego.

Polecamy również:

  • Beniowski - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, bohaterowie, motywy)

    „Beniowski” to najważniejszy poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego. Poeta napisał pięć pierwszych pieśni między 1840 a 1841 rokiem. Był to jedyny fragment Beniowskiego, który został opublikowany za życia twórcy w Paryżu, w 1841 roku. Dalsze części powstawał natomiast na przestrzeni... Więcej »

  • Beniowski - interpretacja

    „Beniowski” to poemat dygresyjny Juliusza Słowackiego, w którym akcja ma charakter pretekstowy, natomiast najważniejszą rolę odgrywają dygresje, czyli wypowiedzi autora-narratora. Dzieło to zapowiada nowy okres w twórczości poety. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13
Super
• 2022-01-19 19:48:31