dominacja Rzymu w basenie Morza Śródziemnego była niezaprzeczalna.
W czasach kryzysu Grecy skupili się na szukaniu sposobów na przetrwanie złego okresu. W związku z tym wykształciły się kierunki filozoficzne, których przedmiotem refleksji była przede wszystkim ludzka egzystencja, mniej natomiast zajmowano się teoretycznym namysłem nad otaczającym człowieka światem. Wielką popularnością cieszyły się takie szkoły filozoficzne, jak epikurejczycy, stoicy czy hedoniści. Epikurejczycy głosili, że najważniejsze dla człowieka jest szczęście, wiec powinien szukać przyjemności, a unikać bólu. Hedoniści dodawali, że chodzi tu o przyjemność fizyczną. Stoicy natomiast podkreślali, że należy utrzymywać swój umysł w równowadze i nie narażać się na przeżywanie gwałtownych emocji. Człowiek nie powinien się ani za bardzo cieszyć, ani zbyt mocno smucić, bo i tak nie ma wpływu na to, co mu się przytrafia. Szczęście widzieli więc w spokoju ducha.
d) Rzymianie chętnie czerpali z dorobku kultury greckiej. Na przykład wiele rzeźb rzymskich to jedynie kopie greckich oryginałów. Rzym zaakceptował greckich bogów (zmieniając im w zasadzie tylko imiona), architekturę, struktury polityczne, cenił literaturę i
Antyk - charakterystyka epoki (starożytność - ramy czasowe, nazwa, kultura) - strona 7
Polecamy również:
-
Arystofanes - biografia, twórczość
Ateński dramatopisarz, żyjący i tworzący w Grecji prawdopodobnie w okresie 446 – 385 p.n.e. Uważany jest za twórcę komedii staroattyckiej. Artysta kształcił się w Atenach, gdzie bardzo wcześnie rozpoczął swoją działalność pisarską. Stworzył łącznie 45 komedii, a w całości zachowało się jedynie 11 sztuk. Więcej »
-
Ajschylos – biografia, książki
Urodził się w 525 roku p.n.e. w Eleusis. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych tragików z Aten. Uważa się, że to właśnie on stworzył zasady greckiej tragedii. Więcej »
-
Filozofia antyczna - charakterystyka
Termin filozofia znaczy tyle, co „umiłowanie mądrości”, natomiast filozof jest „przyjacielem mądrości”. Definicję filozofii krótko sformułował Władysław Tatarkiewicz, który stwierdził, że „jest to nauka o tym, co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze”. Pojęcie... Więcej »
-
Kultura i sztuka starożytna - charakterystyka
Właściwą kulturę grecką poprzedzała kultura kreteńska i mykeńska (XIX – XII w. p. n. e.). W XV w. p.n.e. Achajowie najechali Kretę i zapoczątkowali surowy styl mykeński. W dziejach kultury greckiej wyróżnia się natomiast trzy podstawowe okresy. Więcej »
-
Teatr grecki - geneza, historia
Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »