Czym jest iloczyn jonowy wody?

Iloczyn jonowy jest to uproszczona stała równowagi dla reakcji autodysocjacji słabych elektrolitów (na tyle słabych, że stężenie formy niezdysocjowanej jest stałe i można je pominąć). Omawiane wyrażenie jest iloczynem stężeń (lub aktywności) molowych jonów, które powstały podczas autodysocjacji, podniesione do potęgi równej współczynnikowi stechiometrycznemu z równanie reakcji autodysocjaji. 

Iloczyn jonowy jest silnie zależny od temperatury i ciśnienia.

Iloczyn jonowy wody to iloczyn stężeń jonów powstałych w reakcji autodysocjacji wody:

Iloczyn jonowy wody jest wartością stałą w danej temperaturze.

Polecamy również:

  • Termodynamika – chemia

    Pierwszy etap procesu rozpuszczania – dysocjacja, wiąże się z rozbiciem sieci krystalicznej stałej soli, co wymaga dostarczenia energii – jest to proces silnie endotermiczny. Kolejnym endotermicznym procesem zachodzącym podczas rozpuszczania jest zrywanie oddziaływań pomiędzy cząsteczkami... Więcej »

  • Na czym polega hydroliza soli?

    Hydroliza soli to reakcja jonów powstałych na skutek dysocjacji soli z cząsteczkami wody. Hydrolizie ulegają sole dobrze rozpuszczające się w wodzie, których jony mogą reagować z wodą. Więcej »

  • Czym są elektrolity?

    Elektrolity to substancje, których roztwory wodne lub stopy przewodzą prąd elektryczny. Są to przewodniki elektryczne drugiego rodzaju (przewodniki jonowe), które w odróżnieniu od przewodników elektronowych (np. metali) przewodzą prąd za pośrednictwem ruchu jonów.... Więcej »

  • Na czym polega dysocjacja elektrolityczna?

    Dysocjacja elektrolityczna to rozpad cząsteczek elektrolitu na swobodne jony pod wpływem rozpuszczalnika polarnego (najczęściej wody). Proces ten jest samorzutny i jest korzystny energetycznie. Jony powstałe podczas dysocjacji są otaczane przez cząsteczki rozpuszczalnika (ulegają solwatacji). Dysocjacji... Więcej »

  • Czym są mieszaniny buforowe?

    Mieszaniny buforowe to roztwory złożone ze słabych kwasów i ich soli z mocnymi zasadami lub słabych zasad i ich soli z mocnymi kwasami. Wyjątkową cechą buforów jest zdolność od utrzymywania stałego pH pomimo dodawania do nich niewielkich ilości mocnych kwasów lub zasad. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
MatiK
2021-12-30 22:20:39
Kw jest wielkością bezwymiarową, a jeśli już koniecznie ma być jednostka, to mol^2/dm^6.
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02