Czym jest iloczyn rozpuszczalności?

Iloczyn rozpuszczalności (Kso) to iloczyn stężeń jonów trudnorozpuszczalnego elektrolitu w jego roztworze nasyconym. Pojęcie to stosowane jest wyłącznie do trudnorozpuszczalnych elektrolitów. Iloczyn rozpuszczalności oblicza się analogicznie jak stałą dysocjacji.

Im niższą wartość ma iloczyn, tym związek jest trudniej rozpuszczalny. Jeżeli w roztworze stężenia jonów przekroczą wartość iloczynu rozpuszczalności, dochodzi do wytrącenia osadu. Wartość iloczynu zależy od:

- rodzaju substancji,

- rozpuszczalnika,

- temperatury.

W przypadku mieszaniny substancji o tym samym typie budowy (np. AB, A2B itp.) to najpierw wytrąca się osad związku o niższym iloczynie rozpuszczalności. W przypadku różnych typów budowy w pierwszej kolejności wytrąca się osad o mniejszej molowej rozpuszczalności.

Rozpuszczalność molowa to stężenie trudnorozpuszczalnego elektrolitu w jego roztworze nasyconym - im jest niższa, tym związek jest trudniej rozpuszczalny.

Polecamy również:

  • Termodynamika – chemia

    Pierwszy etap procesu rozpuszczania – dysocjacja, wiąże się z rozbiciem sieci krystalicznej stałej soli, co wymaga dostarczenia energii – jest to proces silnie endotermiczny. Kolejnym endotermicznym procesem zachodzącym podczas rozpuszczania jest zrywanie oddziaływań pomiędzy cząsteczkami... Więcej »

  • Na czym polega hydroliza soli?

    Hydroliza soli to reakcja jonów powstałych na skutek dysocjacji soli z cząsteczkami wody. Hydrolizie ulegają sole dobrze rozpuszczające się w wodzie, których jony mogą reagować z wodą. Więcej »

  • Czym są elektrolity?

    Elektrolity to substancje, których roztwory wodne lub stopy przewodzą prąd elektryczny. Są to przewodniki elektryczne drugiego rodzaju (przewodniki jonowe), które w odróżnieniu od przewodników elektronowych (np. metali) przewodzą prąd za pośrednictwem ruchu jonów.... Więcej »

  • Na czym polega dysocjacja elektrolityczna?

    Dysocjacja elektrolityczna to rozpad cząsteczek elektrolitu na swobodne jony pod wpływem rozpuszczalnika polarnego (najczęściej wody). Proces ten jest samorzutny i jest korzystny energetycznie. Jony powstałe podczas dysocjacji są otaczane przez cząsteczki rozpuszczalnika (ulegają solwatacji). Dysocjacji... Więcej »

  • Czym są mieszaniny buforowe?

    Mieszaniny buforowe to roztwory złożone ze słabych kwasów i ich soli z mocnymi zasadami lub słabych zasad i ich soli z mocnymi kwasami. Wyjątkową cechą buforów jest zdolność od utrzymywania stałego pH pomimo dodawania do nich niewielkich ilości mocnych kwasów lub zasad. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27