Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które zbudowane jest z dwóch blaszek, pomiędzy którymi znajduje się płyn surowiczy.
Ściana serca zbudowana jest z trzech warstw:
• wsierdzia – wewnętrzna warstwa serca, tworzy ją jednowarstwowy nabłonek płaski, do którego wnikają naczynia włosowate oraz zakończenia nerwowe;
• śródsierdzia – środkowa warstwa serca, tworzy ją mięsień sercowy, czyli właściwe śródsierdzie, szkielet serca zbudowany z tkanki włóknistej zbitej oraz układ przewodzący serca;
• nasierdzia – zewnętrzna warstwa serca, tworzy ją głównie tkanka łączna.
Serce człowieka jest czterojamiste – składa się z dwóch przedsionków: prawego i lewego oraz dwóch komór: prawej i lewej. Przedsionki oddzielone są od siebie przegrodą międzyprzedsionkową a komory przegrodą międzykomorową. W przegrodzie serca znajduje się węzeł przedsionkowo-komorwowy i pęczek przedsionkowo-komorowy (pęczek Hisa). Krew w sercu z lewej i prawej komory nie miesza się ze sobą, ponieważ w przegrodzie nie ma otworów.
Cofaniu się krwi w sercu zapobiegają zastawki serca.
• zastawka przedsionkowo-komorowa trójdzielna, leży na granicy prawego przedsionka i prawej komory;
• zastawka przedsionkowo-komorowa dwudzielna, czyli mitralna leży na granicy lewego przedsionka i lewej komory;
• zastawki półksiężycowe leżą na granicy komór i wychodzących z nich tętnic: zastawka pnia płucnego znajduje się u ujścia pnia płucnego wychodzącego z prawej komory serca, a zastawka aorty u ujścia aorty wychodząca z lewej komory serca.
Budowa serca/Wapcaplet (14.05.2006)/commons.wikimedia.org |
Opis zdjęcia:
1. Prawy przedsionek
2. Lewy przedsionek
3. Żyła główna górna
4. Łuk aorty
5. Lewa tętnica płucna
6. Żyła płucna dolna
7. Zastawka mitralna
8. Zastawka aortalna
9. Komora lewa
10. Komora prawa
11. Żyła główna dolna
12. Zastawka trójdzielna
13. Zastawka pnia płucnego