Profilaktyka układu krążenia

Prawidłowa diagnostyka układu krążenia może w dużym stopniu zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia ciężkich chorób. Wśród badań układu krwionośnego można znaleźć: EKG, USG serca, angiokardiografię, badanie Holtera, pomiar ciśnienia tętniczego, badania morfologiczne i biochemiczne krwi.

Wizualizacja przebiegu impulsów elektrycznych podczas pracy serca i przebieg krzywej EKG

Autorstwa Kalumet - selbst erstellt = Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=438152

EKG (elektrokardiografia) to metoda diagnostyczna polegająca na rejestracji przy pomocy elektrod elektrycznej czynności mięśnia sercowego. Elektrody umieszczane są na klatce piersiowej i kończynach pacjenta, gdzie rejestrują zmiany napięcia na powierzchni ciała. Wynikiem badania jest zapis w formie krzywej wykreślonej na papierze milimetrowym elektrycznej czynności serca. EKG jest badaniem nieinwazyjnym, dostarczającym wielu informacji na temat stanu mięśnia sercowego.

Badanie Holtera jest odmianą badania EKG wykonywanym w znacznie dłuższym odcinku czasu (24 lub 48h). Osoba badana otrzymuje urządzenie rejestrujące zapis EKG, które połączone jest z rozmieszczonymi na ciele elektrodami. Badany w trakcie trwania badania ma za zadanie normalnie funkcjonować i, o ile to możliwe, zapisywać przedziały czasowe wszelkich wysiłków lub sytuacji wywołujących zaburzenia w pracy serca. Badanie Holtera pozwala na lepsze ocenę pracy mięśnia sercowego i wykrycie zaburzeń niezaobserwowanych podczas badania w gabinecie.

USG serca inaczej echo serca (echokardiografia) to technika diagnostyki obrazowej wykorzystująca do wizualizacji badanych struktur fal ultradźwiękowych. Pozwala na pośrednią ocenę stanu narządu bez konieczności wykonywania zabiegów inwazyjnych. Podczas echa serca można zaobserwować ruch mięśnia sercowego i zastawek, przecieki wewnątrzsercowe, prędkość przepływu krwi, niedomykalność zastawek czy kurczliwość serca. Dzięki USG serca możliwe jest wykrycie uszkodzeń spowodowanych zawałem serca, niewydolności serca, wrodzonych wad serca, kardiomiopatie, zapalenia wsierdzia czy problemy z zastawkami.

Angiokardiografia to kolejna metoda diagnostyki obrazowej. W tym przypadku uwidacznianie badanych struktur polega na rejestracji przez promieniowanie rentgenowskie środka kontrastowego wprowadzonego np. do aorty czy naczyń wieńcowych. Angiokardiografia jest badaniem inwazyjnym (przez dożylne podawanie środka kontrastowego). Pozwala na ocenę kurczliwości serca i stanu naczyń krwionośnych. Dzięki niemu można zdiagnozować chorobę niedokrwienną serca, lub wykryć blaszkę miażdżycową.

Polecamy również:

 • Budowa naczyń krwionośnych

  Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

 • Budowa i funkcje serca

  Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

 • Krążenie krwi – mały i duży obieg krwi

  Mały obieg krwi zwany też obiegiem płucnym rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej wypływa odtlenowana, czyli pozbawiona tlenu krew, która trafiła tutaj z prawego przedsionka serca.  Więcej »

 • Krzępnięcie krwi – etapy

  Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego. W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana... Więcej »

 • Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

  W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi. • grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01