Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

Ostatnio komentowane
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
"...Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polity...
Pozdro z fartem • 2019-02-16 04:19:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi.

grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B ;
grupa B – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny B, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A;
grupa AB – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A i antygeny B, a w osoczu brak obecności przeciwciał;
grupa 0 – na błonach komórkowych erytrocytów nie występują antygeny A i B, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A i anty-B.

Znajomość grup krwi odgrywa kluczową rolę w procesie transfuzji, czyli przetaczania krwi. W przypadku niegodności grup dochodzi do aglutynacji, czyli zlepienia się erytrocytów na wskutek wiązania przeciwciał obecnych w osoczu krwi biorcy z antygenami erytrocytów dawcy np. u biorcy z grupa A nastąpi wiązanie przeciwciał anty-B z antygenami B erytrocytów biorcy z grupą B.

Osoba z grupą 0 nie posiada żadnego antygenu, dlatego jest uniwersalnym dawcą dla osób z pozostałymi grupami krwi (A, B, AB i 0). Natomiast osoba z grupą AB ze względu na brak przeciwciał może by uniwersalnym

Polecamy również:

 • Budowa naczyń krwionośnych

  Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

 • Budowa i funkcje serca

  Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

 • Krążenie krwi – mały i duży obieg krwi

  Mały obieg krwi zwany też obiegiem płucnym rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej wypływa odtlenowana, czyli pozbawiona tlenu krew, która trafiła tutaj z prawego przedsionka serca.  Więcej »

 • Krzępnięcie krwi – etapy

  Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego. W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana... Więcej »

 • Choroby i higiena układu krwionośnego

  Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie aorty i tętnic średniej wielkości (wieńcowe, szyjne, nerkowe krezkowe, biodrowe). Polega na gromadzeniu się złogów tłuszczu (głównie cholesterolu) i wapnia w przestrzeni pomiędzy śródbłonkiem a... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =