Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi.

grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B ;
grupa B – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny B, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A;
grupa AB – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A i antygeny B, a w osoczu brak obecności przeciwciał;
grupa 0 – na błonach komórkowych erytrocytów nie występują antygeny A i B, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A i anty-B.

Znajomość grup krwi odgrywa kluczową rolę w procesie transfuzji, czyli przetaczania krwi. W przypadku niegodności grup dochodzi do aglutynacji, czyli zlepienia się erytrocytów na wskutek wiązania przeciwciał obecnych w osoczu krwi biorcy z antygenami erytrocytów dawcy np. u biorcy z grupa A nastąpi wiązanie przeciwciał anty-B z antygenami B erytrocytów biorcy z grupą B.

Osoba z grupą 0 nie posiada żadnego antygenu, dlatego jest uniwersalnym dawcą dla osób z pozostałymi grupami krwi (A, B, AB i 0). Natomiast osoba z grupą AB ze względu na brak przeciwciał może by uniwersalnym biorcą, co oznacza, że bez komplikacji przyjmie krew od dawcy z każdą grupą krwi.

Ogólny schemat zgodności grup krwi w układzie AB0.
Ogólny schemat zgodności grup krwi w układzie AB0.

 

Grupa krwi

Antygen

Przeciwciała w osoczu

Dawca dla grup

Biorca grup

A

A

anty-B

A, AB

A, 0

B

B

anty-A

B, AB

B, 0

AB

AB

AB

AB, A, B, 0

0

 –

anty-A, anty-B

0, A, B, AB

0

Oprócz obecności antygenów A, B i AB na błonach komórkowych erytrocytów może występować inne białko tzw. antygen D. Wśród przedstawicieli rasy białej 85 % społeczeństwa posiada dodatni odczyn, co oznacza, że ich krwinki zawierają ten antygen. Powszechnie mówimy, że ich krew ma odczyn Rh+.  U pozostałych osób, które nie posiadają białka D, krew wykazuje odczyn ujemny, czyli Rh . Obecność czynnika Rh wiąże się z możliwością wystąpienia konfliktu serologicznego. Ma on miejsce, gdy matka będąca w ciąży posiada czynnik Rh, a dziecko odziedziczyło o po ojcu czynnik Rh+. Po przedostaniu się krwinek Rh+ dziecka do krwiobiegu matki (ma to zazwyczaj miejsce dopiero w przypadku pierwszego porodu), w jej organizmie rozpoczyna się produkcja przeciwciał skierowanych przeciw antygenowi D. Doprowadzić to może do zniszczenia erytrocytów płodu, a tym samym zahamowania jego rozwoju. 

Polecamy również:

 • Budowa naczyń krwionośnych

  Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

 • Budowa i funkcje serca

  Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

 • Krążenie krwi – mały i duży obieg krwi

  Mały obieg krwi zwany też obiegiem płucnym rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej wypływa odtlenowana, czyli pozbawiona tlenu krew, która trafiła tutaj z prawego przedsionka serca.  Więcej »

 • Krzępnięcie krwi – etapy

  Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego. W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana... Więcej »

 • Choroby i higiena układu krwionośnego

  Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie aorty i tętnic średniej wielkości (wieńcowe, szyjne, nerkowe krezkowe, biodrowe). Polega na gromadzeniu się złogów tłuszczu (głównie cholesterolu) i wapnia w przestrzeni pomiędzy śródbłonkiem a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
slabe fch0j
• 2022-11-30 16:07:03
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39
super
• 2022-11-24 18:51:50