Znaczenie gąbek

1. są naturalnymi filtrami wodnymi (biofiltrami) – biorą udział w samooczyszczaniu zbiorników wodnych (wychwytują bakterie, pierwotniaki i detrytus), zmniejszają liczbę niektórych zanieczyszczeń;

2. są bioindykatorami – wskaźnikami czystości wód;

3. są pokarmem dla innych drobnych bezkręgowców np. ślimaków i strzykw;

4. sponginowe szkielety (np. szkielet gąbki greckiej, który jest miękki i elastyczny) są wykorzystywane do celów gospodarczych (np. do mycia naczyń) oraz higienicznych – jako przedmiot służący do kąpieli (obecnie zastępowane przez tworzywa sztuczne);

Sklep z gąbkami
Grecki sklep z naturalnymi gąbkami/Nabokov (2008)/commons.wikimedia.org

5. są wykorzystywane w optyce i jubilerstwie jako materiał szlifierski;

6. dawniej używane w lecznictwie (stosowane do tamowania krwi jako tampony oraz w leczeniu chorób tarczycy – wyciąg z gąbek zawiera dużo jodu) i kosmetyce (sproszkowane igły używano do wywoływania rumieńców); w średniowieczu używane były przez rycerzy, którzy wkładali je pod zbroje jako warstwę ochronną;

7. stanowią składnik raf;

8. różnokształtne szkielety gąbek są używana do celów dekoracyjnych (np. koszyczek Wenery);

Przegląd gąbek:

Podział gąbek najczęściej opera się na budowie ich szkieletu. Zgodnie z tym kryterium klasyfikacji wyróżniamy: gąbki wapienne, szkliste i pospolite.

Gąbki wapienne to niewielkie organizmy (do 10 cm) żyjące pojedynczo lub w koloniach na niewielkich głębokościach wód słonych. Maja najczęściej beczułkowaty kształt, a ich szkielet zbudowany jest z wapiennych igiełek. Przedstawicielem jest Sycon raphanus, który występuje w morzach tropikalnych.

Gąbki szkliste to gatunki żyjące na dużych głębokościach wód słonych (od 200-900m). Mają rozmaite kształty (m.in. wazonów, kielichów), a ich szkielety zbudowane są z krzemionkowych igiełek. Gąbki te często wykorzystywane jako ozdoby np. Euplectella nazywana koszyczkiem Wenery, która posiada piękny ażurowy szkielet osiągający do 60 cm wysokości.

Gąbki pospolite to gatunki żyjące w wodach słodkich i słonych, które najczęściej tworzą kolonie. Mają rozmaite kształty i często jaskrawe ubarwienie. Ich szkielety zbudowane są z krzemionkowych igiełek (które mogą zanikać) i włókien sponginowych Przedstawicielami są m.in.: żyjący w naszych wodach słodkich nadecznik stawowy (Spongilla lacustris) oraz występująca w Morzu Śródziemnym gąbka grecka (Euspongia officinalis).

 

Polecamy również:

 • Parzydełkowce

  Parzydełkowce żyją w środowisku wodnym (głównie w morzach). Prowadzą osiadły tryb życia lub są wolno żyjące. Mają promienistą symetrię ciała. Parzydełkowce to najprostsze tkankowe organizmy dwuwarstwowe, które organizacją morfologiczną odpowiadają stadium gastruli. Ich ciało... Więcej »

 • Płazińce

  Płazińce inaczej zwane robakami płaskimi są zwierzętami o grzbietobrzusznie spłaszczonym ciele, w którym wyróżnić może przód (bez wyraźnie wyodrębnionego odcinka głowowego) i tył ciała oraz stronę grzbietową i brzuszną. Więcej »

 • Nicienie

  Nicienie są to zwierzęta, które opanowały wszystkie typy środowisk występujących na kuli ziemskiej. Są wolno żyjące lub prowadzą pasożytniczy tryb życia. Występują głównie w wodach, glebie oraz w ciele innych organizmów (roślinnych i zwierzęcych). Spotkać je możemy... Więcej »

 • Pierścienice

  Pierścienice to grupa zwierząt obejmująca ok. 9 tysięcy gatunków żyjących w morzach, wodach słodkich, glebie i ściółce. Większość prowadzi wolno żyjący tryb życia, nieliczne są pasożytami (pijawki). Zaliczamy do nich drapieżników, filtratorów, mułożerców i glebożerców. Więcej »

 • Mięczaki

  Mięczaki są to pierwouste, dwubocznie symetryczne zwierzęta o miękkim niesegmentowanym ciele. Zamieszkują głównie środowisko wodne (morza i wody słodkie), ale możemy je spotkać także na lądzie (ślimaki płucodyszne). We wnętrze ciała znajduje się pierwotna jama ciała (blastocel), w której krąży... Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 4 + 4 =
Pro Player{".''}
2020-10-22 17:17:28
Dzienki jutro mam konkurs z biologii i musiałem to powtórzyć
poulius aalicjus
2019-09-16 12:30:57
Dzięki :)
poulius aalicjus
2019-09-16 12:30:56
Dzięki :)
ja
2017-05-06 16:26:38
fajne to
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23