Łodyga

Łodyga jest nadziemną osiową częścią rośliny, która wraz z liśćmi, kwiatami i owocami stanowi pęd. W czasie kiełkowania siewek łodyga pojawia się tuż po wydobyciu korzenia zarodkowego U większości roślin przebijające się przez podłoże łodygi są haczykowato zagięte, dzięki czemu chronią swój stożek wzrostu, który w przeciwieństwie do korzenia nie jest niczym osłonięty. Łodygi traw są osłonięte koleoptylem, czyli pochewką, która chroni ich stożek wzrostu i zawiązki pierwszych liści. Po przedostaniu się na powierzchnię ziemi koleoptyl ulega rozerwaniu. 

Budowa zewnętrzna łodygi:

W łodydze wyróżnić możemy węzły, czyli miejsca w których powstają liście i inne pąki boczne oraz międzywęźla, czyli odcinki między węzłami, które pozbawione są liści.

Łodyga pokrzywy zwyczajnej z liśćmi i kwiatmi
Łodyga pokrzywy zwyczajnej z liśćmi i kwiatmi/
Przykuta (22.06.2012)/commons.wikimedia.org

Na łodydze występuje też pąki, czyli zawiązki organów wegetatywnych, które w zależności od umiejscowienia możemy podzielić na:

1. pąki wierzchołkowe (szczytowe) znajdujące się na szczycie rośliny; zawierają merystem wierzchołkowy łodygi; odpowiadają więc za wzrost pędu i produkcję pierwotnych tkanek łodygi, które powstają w pewnej odległości od wierzchołka w strefie różnicowania; pąki wierzchołkowe w okresie zimowym, kiedy nie są aktywne osłaniane są przez łuski (przekształcone liście);

2. pąki boczne znajdują się w kątach liści, są zawiązkami organów wegetatywnych, w zależności od zawartości dzielimy je na:

paki liściowe – zawierają zawiązki liści;

pąki kwiatowe – zawierają zawiązki kwiatów;

Pąki kwiatowe judaszowca kanadyjskiego
Pąki kwiatowe judaszowca kanadyjskiego/Tim McCormack (04.04.2005)/
commons.wikimedia.org

pąki mieszane – zawierają zarówno zawiązki liści jak i kwiatów;

Wzrost pąków bocznych może być zahamowany przez auksyny, które spływając od pąka szczytowego (w którym są produkowane) w dół rośliny wpływają na pąki boczne. Takie nieaktywne pąki boczne nazywamy pąkami uśpionymi, które pozostają w spoczynku do momentu usunięcia pąka wierzchołkowego.

W szczególnych przypadkach (np. ścięcie lub przymarzniecie drzewa) roślina może wytwarzać pączki przybyszowe, które powstają w innych miejscach łodygi niż omówione wcześniej pąki boczne (np. u podstawy pnia lub na korzeniach). Paki te powstają z merystemów wtórnych i pełnią głównie funkcje regeneracyjne. 

Rodzaje łodyg:

1. łodygi zielne, czyli nie zdrewniałe (pokryte skórką) są to nietrwałe łodygi, które obumierają po wydaniu nasion wraz z końcem okresu wegetacyjnego; występują u roślin jednorocznych (słonecznik, dynia, rumianek), dwuletnich (marchew, pietruszka) i bylin, które zimują w postaci cebul, bulw lub kłączy;

Łodygi zielne rumianku
Łodygi zielne rumianku/Mussklprozz (20.06.2004)/commons.wikimedia.org

2. łodygi zdrewniałe to trwałe łodygi pokryte korkiem; występują u wieloletnich roślin drzewiastych – drzew, krzewów i krzewinek;

Łodyga zdrewniała dębu
Łodyga zdrewniała dębu/Sten Porse (16.05.2005)/commons.wikimedia.org

Funkcje łodygi:

1. zapewnia łączność między system korzeniowym a nadziemnymi organami rośliny:

pośredniczy w transporcie wody wraz z solami mineralnym, które przewodzone są w górę rośliny (od korzenia do liści, kwiatów i owoców);

pośredniczy w transporcie substancji odżywczych, które transportowane są najczęściej dół rośliny (od liści do pozostałych organów);

2. podtrzymuje liście, kwiaty i owoce zapewniając im odpowiednie warunki (liście są lepiej oświetlone, a kwiaty łatwiej zauważalne dla zapylających je owadów);

3. magazynuje substancje zapasowe (bulwy ziemniaka, kłącza kosaćca);

4. magazynuje wodę (u sukulentów np. kaktusów);

5. pełni funkcje asymilacyjne u roślin pozbawionych typowych blaszek liściowych (np. kaktusów);

6. służy do rozmnażania wegetatywnego (rozłogi np. u truskawek, bulwy ziemniaków);

7. pełni funkcje czepne (wąsy winorośli);

8. służy do ochrony przed roślinożercami (ciernie pochodzenia pędowego u głogu i śliwy tarniny);

 

 

Polecamy również:

  • Modyfikacje łodygi

    Bulwy pędowe są silnie skróconymi i zgrubiałymi łodygami podziemnymi, które pełnią funkcje spichrzowe (magazynują cukry i białka). i przetrwalnikowe. Bulwy nie posiadają korzeni przybyszowych a ich liście (w części spichrzowej) uległy prawie całkowitej redukcji. Więcej »

  • Budowa pierwotna łodygi

    W młodych łodygach zewnętrzną okrywę stanowi skórka. Tworzy ją jedna warstwa (wyjątkowo więcej) ściśle do siebie przylegających komórek, które zawierają chloroplasty (w komórkach przyszparkowych) i leukoplasty. Więcej »

  • Budowa wtórna łodygi

    Przyrost wtórny łodygi na grubość jest możliwy dzięki działaniu dwóch merystemów wtórnych – kambium międzyzwiązkowego i fellogenu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 2 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43