Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Budowa pierwotna łodygi

W młodych łodygach zewnętrzną okrywę stanowi skórka. Tworzy ją jedna warstwa (wyjątkowo więcej) ściśle do siebie przylegających komórek, które zawierają chloroplasty (w komórkach przyszparkowych) i leukoplasty. Ściany komórkowe są zgrubiałe i pokryte kutykulą, co stanowi ochronę przed utartą wody. Skórka posiada aparaty szparkowe, może być też pokryta włoskami. Pełni funkcję ochronną (zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników środowiskowych).

Pod skórką znajduje się kora pierwotna, zbudowana z kilku warstw komórek miękiszowych, spośród których te zlokalizowane przy powierzchni mogą zawierać chloroplasty. W zewnętrznej warstwie kory pierwotnej występują tkanki wzmacniające w postaci kolenchymy (w młodych łodygach ) i sklerenchymy. Ponadto w korze pierwotnej mogą znajdować się komórki wydzielnicze (rurki mleczne, kanały żywiczne, komórki garbnikowe).

Najbardziej wewnętrzną warstwą kory pierwotnej jest endoderma, która może ale nie musi występować. Spotykamy ją najczęściej w łodygach paprotników, znaczniej rzadziej u nasiennych, u których granica pomiędzy korą pierwotną a walcem osiowym nie jest wyraźnie zaznaczona. .Endoderma jeśli jest obecna, to zbudowana jest z podłużonych komórek

Zobacz również

  • Modyfikacje łodygi

    Bulwy pędowe są silnie skróconymi i zgrubiałymi łodygami podziemnymi, które pełnią funkcje spichrzowe (magazynują cukry i białka). i przetrwalnikowe. Bulwy nie posiadają korzeni przybyszowych a ich liście (w części spichrzowej) uległy prawie całkowitej redukcji.

    Więcej
  • Budowa wtórna łodygi

    Przyrost wtórny łodygi na grubość jest możliwy dzięki działaniu dwóch merystemów wtórnych – kambium międzyzwiązkowego i fellogenu.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
o
z • 2020-04-01 20:13:23
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22