Krzępnięcie krwi – etapy

Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego.

W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana zostaje zatamowana, co zapobiega dalszemu krwotokowi, który mógłby doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zagrozić życiu człowieka.

Sam proces krzepnięcia jest niezwykle skomplikowany i uczestniczą w nim liczne czynniki chemiczne. Z uszkodzonych płytek krwi uwalniane są czynniki płytkowe, a z uszkodzonych ścian naczyń krwionośnych tromboplastyna tkankowa. W osoczu krwi dochodzi do uruchomienia kaskady krzepnięcia, czyli wzajemnej aktywacji osoczowych czynników krzepnięcia. W ten sposób uruchomiony zostaje ciąg reakcji, w którym ważną rolę oprócz białkowych czynników osocza odgrywają także jony wapnia. W efekcie tego  powstaje czynnik X inicjujący krzepnięcie. Pod jego wpływem dochodzi do modyfikacji nieaktywnego enzymu osocza protrombiny w formę aktywną, czyli trombinę. Ta natomiast przekształca rozpuszczalne białko osocza, czyli fibrynogen w formę nierozpuszczalną – fibrynę zwaną też włóknikiem. Włókienka fibryny zalepiają ranę i tworzą sieć, w którą wyłapywane są komórki krwi. W ten sposób powstaje półpłynna masa tzw. czop, a następnie, na wskutek zaciśnięcia plątaniny nici i wydzielenia surowicy twardy skrzep zwany strupem.

Schemat przemian podczas krzepnięcia krwi

W procesie krzepnięcia krwi istotną rolę odgrywa serotonina, która po uwolnieniu z uszkodzonych płytek krwi powoduje zahamowanie krwawienia poprzez obkurczenie mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Istotną rolę w tym procesie odgrywa także witamina K, która determinuje syntezę protrombiny.

Polecamy również:

  • Budowa naczyń krwionośnych

    Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

  • Budowa i funkcje serca

    Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

  • Krążenie krwi – mały i duży obieg krwi

    Mały obieg krwi zwany też obiegiem płucnym rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej wypływa odtlenowana, czyli pozbawiona tlenu krew, która trafiła tutaj z prawego przedsionka serca.  Więcej »

  • Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

    W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi. • grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B... Więcej »

  • Choroby i higiena układu krwionośnego

    Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie aorty i tętnic średniej wielkości (wieńcowe, szyjne, nerkowe krezkowe, biodrowe). Polega na gromadzeniu się złogów tłuszczu (głównie cholesterolu) i wapnia w przestrzeni pomiędzy śródbłonkiem a... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07