Choroby i higiena układu krwionośnego

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie aorty i tętnic średniej wielkości (wieńcowe, szyjne, nerkowe krezkowe, biodrowe). Polega na gromadzeniu się złogów tłuszczu (głównie cholesterolu) i wapnia w przestrzeni pomiędzy śródbłonkiem a warstwą mięśniową tętnicy. Powstające blaszki miażdżycowe powodują  stopniowe zwężanie się światła tętnic, co ogranicza przepływ krwi i prowadzi do niedokrwienia, czyli niedostatecznego zaopatrzenia danego narządu (serca, mózgu) w tlen i substancje odżywcze.  Blaszki miażdżycowe tworzące się w obrębie naczyń wieńcowych serca są przyczyną choroby wieńcowej (niedokrwiennej), której najbardziej charakterystycznym objawem jest silny ból w okolicy klatki piersiowej (tzw. dusznica bolesna). Konsekwencje wytworzenia się złogów tłuszczowych są zróżnicowane i zależne od ich lokalizacji. W przypadku gdy następuje zaczopowanie dużych naczyń wieńcowych (np. głównego pnia naczyniowego) dochodzi do zawału serca (popularnie nazywanego atakiem serca), czyli martwicy tej jego części, która przestaje być zaopatrywana w tlen. Jeśli zawał obejmuje rozległy obszar mięśnia sercowego prowadzić z reguły do śmierci. Leczenie choroby wieńcowej polega na podawaniu leków przeciwdusznicowych, przeciwzakrzepowych oraz zastosowaniu zabiegów chirurgicznych, do których należy pomostowanie i angioplastyka. Pierwszy zabieg polega na wszczepieniu pomostów naczyniowych czyli tzw. by-passów, dzięki czemu następuje ominięcie miejsc, które zostały zablokowane przez tłuszcz. W drugim zaś do tętnic wprowadza się specjalny cewnik z balonikiem, który po napełnieniu poszerza zwężone lub zaczopowane naczynia.

Zmiany miażdżycowe aorty
Zmiany miażdżycowe aorty

Choroba nadciśnieniowa to stan stale podwyższonego ciśnienia tętniczego przekraczającego poziom  140/90 mmHg. Skutki tej choroby są niekorzystne zarówno dla samego układu krwionośnego, jak i innych narządów.  Nadciśnienie sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej, może doprowadzić do zawału serca lub udaru (niedokrwienia) mózgu. Choroba nadciśnieniowa wpływa też na zaburzenia w pracy nerek i prowadzi do zmian chorobowych narządu wzroku. Leczenie nadciśnienie polega głównie na przyjmowaniu leków, zalecane jest także stosowanie diety i prowadzenie uregulowanego tryby życia.

Żylaki to choroba zwyrodnieniowa objawiająca się opuchnięciem, pogrubieniem lub skręceniem żył. Przyczyną żylaków są nieprawidłowo działające osłabione zastawki, które przepuszczają z powrotem płynącą jednokierunkowo krew. Ta gromadzi się powodując obrzęk żył. Żylaki najczęściej tworzą się na kończynach dolnych (zwłaszcza na łydkach), ale mogą występować także w innych miejscach np. w przełyku, odbycie, czy pochwie.  Żylaki można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. W drugim przypadku chorobowo zmienione żyły usuwane są chirurgicznie. Coraz częściej stosuje się nowoczesne metody walki z żylakami np. termoablacja (koagulacja żylaków za pomocą prądów wysokiej częstotliwości) czy leczenie laserowe.

Higiena układu krwionośnego polega na:

• przestrzeganiu odpowiedniej diety (wystrzeganiu się pokarmów zwierających cholesterol);
• wyeliminowaniu używek (alkohol, papierosy);
• prowadzeniu aktywnego trybu życia;
• unikaniu stresów;
• kontrolowaniu zdrowia (mierzenie ciśnienia, badania okresowe).


Polecamy również:

 • Budowa naczyń krwionośnych

  Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

 • Budowa i funkcje serca

  Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

 • Krążenie krwi – mały i duży obieg krwi

  Mały obieg krwi zwany też obiegiem płucnym rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej wypływa odtlenowana, czyli pozbawiona tlenu krew, która trafiła tutaj z prawego przedsionka serca.  Więcej »

 • Krzępnięcie krwi – etapy

  Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego. W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana... Więcej »

 • Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

  W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi. • grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B... Więcej »

Komentarze (5)
Wynik działania 4 + 3 =
iloveocet
2022-03-22 17:21:12
dzk
loluwa
2022-01-03 11:42:23
pomocne w odrabianiu pracy domowej z biologii.
Julia
2021-01-20 16:09:56
Pomocne do zrobienia notatki
XD
2018-12-29 11:43:13
Pomocne do referatu.
Nikola
2018-05-28 15:02:01
choreeee
Ostatnio komentowane
Kórww
• 2022-12-08 19:48:51
Ciekawe
• 2022-12-08 15:17:01
essa
• 2022-12-08 14:46:36
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47