Zaratusztrianizm - religia, zasady, cechy - strona 2

trzy możliwości egzystencji po śmierci –  można zostać zbawionym, spaść do piekieł bądź trafić do miejsca pośredniego, gdzie dokona się jego oczyszczenie.

Zaratusztrianie wierzą, że przy końcu dziejów na świecie pojawi się Saoszjant (Zbawiciel), nastąpi zmartwychwstanie umarłych w niezniszczalnych ciałach oraz ostateczna walka między dobrem a złem, która zakończony się zwycięstwem dobra i odnowieniem stworzenia. Dojdzie wówczas do przemiany świata i nastaną czasy wiecznego szczęścia i pokoju.

Świętą księgą zaratusztrianizmu jest Awesta, której autorstwo przypisywane jest Zaratuszstrze.

Zaratusztrianie praktykują obrzęd haomy (rytuał spożywania napoju haoma, którego wypicie ma nieść ze sobą nieśmiertelność) oraz oddają cześć świętemu ogniowi, który jest uznawany za  najczystszym ze wszystkich tworów Ahury Mazdy.

Za czasów dynastii Sasanidów (III-VII w. n.e.) zaratusztrianizm był religią oficjalną państwa perskiego. Po podboju imperium przez Arabów uległ jednak marginalizacji. Dzisiaj liczba wyznawców zaratusztrianizmu sięga około 130 tysięcy, z czego w rodzimym Iranie jest ich tylko 25 tysięcy. Najwięcej zamieszkuje Indie (szczególnie Bombaj) – około 80 tysięcy. Wyznawców zaratusztrianizmu można spotkać również w Stanach Zjednoczonych i w Pakistanie.

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58