Sikhizm - religia

Sikhizm (sanskr. siszja – uczniowie) to najmłodsza religia monoteistyczna, powstała na przełomie XV i XVI w. w Indiach w prowincji Pendżab. Stanowi połączenie wątków islamu i hinduizmu. Jej założycielem był Nanak Czand (1469-1538) znany jako Guru Nanak. Obecnie dzień jego urodzin jest świętem narodowym w Indiach.

W 1708 r. Gobid Singh, dziesiąty z kolei guru sikhów, postanowił nie przekazywać żadnemu uczniowi władzy religijnej. Po jego śmierci funkcję nauczyciela przejęła Święta Księga (Granth Sahib – Pani Księga) zawierająca m.in. wypowiedzi wcześniejszych guru. Została ona spisana w  alfabecie gurumukhi. Jej oryginał jest przechowywany w Złotej Świątyni w Amritsarze (Pendżab), centrum życia religijnego i politycznego. Na stronach Świętej Księgi sikhowie szukają wskazówek do rozwiązywania swoich problemów. Traktują ją z najwyższym szacunkiem i uwielbieniem.

Sikhowie wierzą w jednego Boga, określonego jako Ninkar (Nie mający kształtu). Nie przypisują mu żadnych przymiotów, gdyż znajduje się on poza sferą ludzkiego rozumowania. W swoich działań Bóg posługuje się Guru. Objawia się także w człowieku jako rozsądek i sumienie. Sikhowie nie tworzą żadnych Jego wizerunków.

Z hinduizmu sikhowie

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39