Shinto - religia, bogowie, założyciel

Shinto (jap. „droga, ścieżka bogów”) to religia rdzennie japońska, wywodząca się z animistycznych wierzeń ludowych (nie posiada założyciela). Ma charakter politeistyczny. W shinto główną rolę odgrywają bóstwa, zwane kami, będące uosobieniem sił natury (m.in. słońca, księżyca, gór, wody czy drzew), a także przodków, ludzi kultury i bohaterów japońskich. Bóstwa te zamieszkują elementy przyrody, przedmioty bądź są utożsamiane z konkretnym miejscem.

Głównym bóstwem jest  Amaterasu – bogini słońca, uważana za pramatkę najstarszej, do dzisiaj sprawującej władzę, dynastii cesarzy japońskich. Liczba kami jest nieograniczona tym bardziej, że panuje przekonanie, iż każdy shintoista po śmierci sam staje się kami i zostaje związany z konkretnym przedmiotem bądź miejscem. Choć nie ma jakiegoś ścisłego kanonu bóstw, przyjmuje się mówić o 8 milionach. Ich zadaniem jest przede wszystkim pomoc żywym (są one przewodnikami ludzi w życiu doczesnym), chociaż zdarzają się wśród nich również złe duchy.

Samo określenie shinto pojawiło się dopiero w VI w. n.e., aby odróżnić rodzimą wiarę od wkraczającej do Japonii „ścieżki Buddy”, tj. buddyzmu. Do dziś religia ta zachowała charakter narodowy i jej wyznawcami

Polecamy również:

 • Judaizm - religia, historia

  Judaizm jest najstarszą monoteistyczną religią na świecie i równocześnie narodową religią Żydów. Powstał na terenach dzisiejszej Palestyny. Za jego założyciela uważa się proroka Mojżesza (hebr. Mosze). To od jego imienia judaizm bywa nazywany również religią mojżeszową lub mozaizmem. Więcej »

 • Islam - powstanie i początki religii. Prorok Mahomet - biografia i działalność

  Islam jest monoteistyczną religią o zasięgu ogólnoświatowym. Jej nazwa pochodzi od arabskiego rdzenia aslam i oznacza „pogodzenie się z wolą Bożą; poddanie się Bogu”. Niektórzy sądzą, że wywodzi się od innego arabskiego słowa – salam, czyli pokój.... Więcej »

 • Hinduizm - religia, historia, odłamy

  Hinduizm to jedna z najważniejszych, obok buddyzmu i dżinizmu, religii subkontynentu indyjskiego. Liczbę jej wyznawców szacuje się obecnie na 1 miliard osób, co stanowi 15% populacji świata. Obejmuje ona –  oprócz Indii – część Pakistanu, Sri Lankę (Cejlon), Nepal, Sikkim,... Więcej »

 • Buddyzm - co to jest, historia - Religia

  Buddyzm jest uważany jednocześnie za religię oraz za system filozoficzny. Zawiera całą gamę różnorodnych tradycji, wierzeń i praktyk. Ma zasięg ogólnoświatowy. Powstał w VI w. p.n.e. w Indiach. Więcej »

 • Konfucjanizm - zasady, filozofia, religia, liczba wyznawców

  Konfucjanizmem (chiń. rujia lub rujiao) nazywa się system filozoficzno-społeczno-etyczny, który został zapoczątkowany przez chińskiego myśliciela Kung-fu-cy (Konfucjusza), żyjącego w latach 557 – 479 p.n.e. Kontynuatorami myśli konfucjańskiej byli m.in. Mencjusz (odłam idealistyczny) i Xunzi... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37
Tak
skal • 2021-12-04 16:21:06
dlaczego tu nie ma właściwości tylko sam opis?!
Makłowicz • 2021-12-03 18:06:28
polecam zastąpić "mostki siarczkowe" na "mostki disiarczkowe" lub "dwusiarczkowe", ponie...
Kris • 2021-12-02 22:07:02
Wszytko okej
Misiek • 2021-12-02 20:49:39