Toposy, archetypy i motywy mitologiczne - strona 7

i Kora), ojcowskiej (Dedal i Ikar), małżeńskiej (Odyseusz i Penelopa). Najpiękniejsze historie miłosne dotyczą takich par jak: Orfeusz i Eurydyka (po śmierci żony mąż udaje się do piekieł, by wydostać ukochaną z podziemi), Filemon i Baucis (wierni małżonkowie, jedyna para ludzi ocalała w wielkim potopie), Galatea i Pigmalion (rzeźbiarz zakochany w posągu kobiety, ożywionym przez Afrodytę).

Walki:

Walka to jeden z najczęstszych motywów przewijających się w greckich mitach. Walka o władzę daje początek nowemu światu. W wyniku walki Zeus obejmuje panowanie nad Olimpem i całym światem. Bogowie walczą między sobą posługując się często niezbyt wyrafinowanymi środkami (zdrada, podstęp), walczą pierwsi ludzie naśladując bóstwa. Gdy ludzkie zbrodnie zaczynają przerażać nieśmiertelnych, ci zsyłają na ziemię potop. Bohaterowie mitów walczą z przeznaczeniem, klątwami zsyłanymi przez bogów, starając się zdobyć szczęście lub osiągnąć sławę. Do legend przechodzą herosi, wsławiający się zwycięstwami nad mitycznymi stworami.

Podstęp, spryt, przebiegłość – to często jedyna broń, którą mityczni bohaterowie mogą przeciwstawić niepokonanym bóstwom lub złemu losowi. Podstępem posługuje się Tezeusz, opuszczający labirynt za pomocą nici Ariadny i Orfeusz, pragnący odzyskać ukochaną żonę. Podstęp to przede wszystkich domena Odyseusza – pomysłodawcy stworzenia konia trojańskiego i podróżnika, któremu podczas dziesięcioletniej podróży do domu udało się pokonać niezliczone przeszkody.

Polecamy również:

 • Mitologia Parandowskiego - opracowanie

  Pierwsze wydanie książki Jana Parandowskiego, „Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian” miało miejsce w 1924 r. Znany eseista zebrał w swoim dziele najważniejsze opowieści charakteryzujące politeistyczną religię antyku. Więcej »

 • Mit - definicja, podział, funkcje mitów

  Mit (gr. mythos = opowieść, zamysł, myśl) opowieść będąca elementem wierzeń danej społeczności. Treści mitów to nie tylko dzieje bogów, herosów i wielkich bohaterów, ale i historie związane z życiem zwykłych ludzi (np. opowieści wyjaśniające zjawiska przyrody, prawa natury itp.). Jednym... Więcej »

 • Bogowie greccy, rzymscy i herosi w Mitologii

  Zeus - jedno z pierwszych greckich bóstw, syn Kronosa i Rei wychowywany przez kozę Amalteję i nimfy. Po osiągnięciu dojrzałości zabija ojca i obejmuje władzę nad ziemią jako pan Olimpu. Zeus to przede wszystkim władca i zwycięzca (atrybut – piorun, przydomek – „gromowładny”), patron... Więcej »

 • Znaczenie mitologii w dziejach kultury europejskiej

  Pierwotnie mity spełniały funkcję poznawczą (uczyły, wyjaśniały, stanowiły namiastkę wiedzy o otaczającym świecie) i kulturotwórczą; stanowiły podstawę wierzeń religijnych starożytnych Greków (funkcja światopoglądowa). Przekazywane z pokolenia na pokolenie wzmacniały poczucie tożsamości narodowej i... Więcej »

 • Związki frazeologiczne z mitologii greckiej - ich pochodzenie i znaczenie

  Bunt prometejski - oznacza bluźnierczy bunt wybitnej jednostki, skierowany przeciwko zastanym prawom świata i przeciwko Bogu, wiąże się z całkowitym poświęceniem dla dobra ogółu. Wyrażenie wywodzi się z mitu o Prometeuszu, który dla dobra ludzkości sprzeciwił się bogom i został za to surowo ukarany. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 3 =
L
2020-11-02 18:57:50
Mi to bardzo pomogło.
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58