Romantyzm w Europie - charakterystyka (ramy czasowe, cechy, przedstawiciele) - strona 2

czynienia z zupełnie nową antropologią. Człowieka postrzega się już nie przez pryzmat rozumu, ale duszy. Romantyzm odkrywa więc życie wewnętrzne i staje się swoistym prekursorem psychologii głębi.

Najważniejsze tendencje artystyczne literatury romantycznej to historyzm, gotycyzm, romantyczna frenezja oraz ludowość. Romantyce zwracają zatem swoją uwagę w stronę przeszłości, tajemniczych, irracjonalnych zjawisk oraz folkloru. Na tym tle powstaje więc wzorzec typowego bohatera romantycznego. Jest to osobowość samotnika i indywidualisty, który często przeżywa nieszczęśliwą miłość i poszukuje swojego miejsca w historii.

Główni twórcy

Jeżeli chodzi o romantyzm w Niemczech do najważniejszych twórców zalicza się tu Johanna Wolfganga Goethego („Cierpienia młodego Wertera”,  „Faust”, „Król Olch”), Friedricha Schillera („Zbójcy”) i Heinricha Heinego. Głównymi gatunkami literackimi oprócz liryki stają się ballada romantyczna, powieść poetycka oraz dramat. Z kolei na gruncie angielskim mamy do czynienia z rozkwitem powieści historycznej i gotyckiej. Najważniejszym twórcą tej pierwszej był Walter Scott („Waverley”, „Ivanhoe”). Największym mistrzem angielskiego jest jednak George Gordon Byron, twórca powieści poetyckich i poematów dygresyjnych („Giaur”, „Korsarz”, „Don Juan”).

We Francji na uwagę zasługuje z kolei przede wszystkim wielki Viktor Hugo, głównie ze względu na swoje dramaty romantyczne „Cromwell” i „Hernani”. Romantyzm rosyjski sygnują z kolei nazwiska Aleksandra Puszkina („Eugeniusz Oniegin”, „Borys Godunow”), Nikolaja Gogola („Martwe dusze”) i Michaiła Lermontowa („Bohater naszych czasów”).

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Prosto
Koksu • 2021-09-19 20:13:12
to streszczenie to lubię
Imię/nick • 2021-09-19 17:18:19
Słabe w ciul
Tfuj stary • 2021-09-19 17:14:14
Dzięki ;)
Fn • 2021-09-19 14:59:50
e3wssa
esah' • 2021-09-19 13:47:04