Sachem - opracowanie - strona 2

ty, której mieszkańców brutalnie wymordowano.

Znaczenie tytułu „Sachem”

Tytułowy sachem to wódz indiańskiego plemienia Czarnych Wężów. Jego bracia zostali zabici przez Europejczyków, a jego samego od konającego starca zabrał dyrektor cyrku, zatrudniając go u siebie.

Zadaniem wodza jest odpowiedzialność za swój lud, a także – w razie potrzeby –  pomszczenie doznanych przez niego krzywd. Występujący w utworze Czerwony Sęp jest jednak Indianinem niemal zupełnie zniemczonym i pozbawionym świadomości swoich korzeni, a co za tym idzie – swojej tożsamości. Co prawda, intonuje indiańską pieśń bojową, lecz jest to wyłącznie element dobrze zaplanowanego występu – występu, który w widzach (i czytelniku) powoduje olbrzymie napięcie, gdyż spodziewają się oni, iż rozgoryczony mężczyzna będzie chciał zemścić się za brutalne potraktowanie jego ludu. Wszyscy zostają zmyleni – Sachem, zamiast zrobić użytek z posiadanej broni, sięga po metalową misę i prosi publiczność o datki. W kontekście postawy Czerwonego Sępa, tytuł utworu zyskuje bardzo smutną wymowę – ukazuje definitywny koniec dawnego wojowniczego i honorowego ludu.

Motywy i problematyka „Sachema”

Dzieło Henryka Sienkiewicza w dobitny sposób opisuj

Polecamy również:

  • Sachem - plan wydarzeń

    1. Wiadomość o przyjeździe cyrku do Antylopy. 2. Historia miasta, które powstało na zgliszczach Chiavatty – osady plemienia Czarnych Wężów: - wymordowanie Indian przez niemieckich osadników, - stopniowy rozwój miasteczka, - odkrycie złóż srebra i przyjazd nowych... Więcej »

  • Charakterystyka Sachema

    Sachem to tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza. Jest on ostatnim przedstawicielem indiańskiego plemienia Czarnych Wężów, których osada – Chiavatta – znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie stoi miasto Antylopa. Piętnaście lat przed opisywanymi wydarzeniami Indianie ci zostali... Więcej »

  • Sachem - problematyka

    Zanim w 1889 r. Henryk Sienkiewicz napisał nowelę pt.: „Sachem”, mógł dobrze poznać Amerykę w trakcie swojej podróży. XIX stulecie na tych ziemiach było okresem wzmożonego wypierania rdzennych mieszkańców i przejmowania należących do nich terenów. Już od 1871 r. kongres... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
Xd
Xd • 2021-09-17 11:10:47
wow mega
wowmega123 • 2021-09-16 21:59:22
ok
. • 2021-09-14 14:03:56
cool
kam • 2021-09-13 09:10:37
Ok
Ok • 2021-09-12 14:37:55