Mit o Midasie - opracowanie (interpretacja, bohaterowie, motywy)

Interpretacja

Z królem Midasem łączą się dwa mity. Pierwszy z nich porusza problematykę winy i kary oraz tajemnicy. Apollo karze Midasa za to, że posiada on odmienne zdanie od niego i nie docenia talentu boga.

Interesujący jest tu również wątek tajemnicy oślich uszu króla, która pomimo jego największych starań i tak zostaje ujawniona za pośrednictwem przyrody. W tym sensie okazuje się, że każde ludzkie działanie odciska na naturze głębokie piętno. Mit ten pokazuje także siłę ludzkiego słowa przynoszącego realne skutki. Słowa są tajemniczą energią, która może w nieoczekiwanym momencie zadziałać przeciwko człowiekowi.

Z kolei historia o spełnieniu życzenia Midasa przez Dionizosa ma kilka poziomów. Mit uzmysławia, że realizacja ludzkich marzeń czasami odbiega od doskonałego o nich wyobrażenia. Człowiek powinien więc dobrze przemyśleć swoje priorytety, zanim przystąpi do ich wcielania w życie. Ponadto złoto, w które zamienia się każdy dotknięty przez Midasa przedmiot, zamiast szczęścia doprowadza króla do skrajnego głodu i pragnienia, a więc zredukowanie sensu życia do zdobywania bogactwa skutkuje zrujnowaniem człowieczeństwa. Wszystko przestaje mieć swoją własną wartość, a staje się jedynie towarem przeznaczonym do sprzedaży lub kupna.

Można również zauważyć, że w micie o Midasie zostaje ujawniona pewna ironia losu. Midas to bowiem bohater, który przez jednego boga zostaje ukarany, a przez innego nagrodzony, ale ani nagroda, ani kara nie przynoszą tu pozytywnych skutków.

Motywy

W micie pojawiają się motywy winy i kary, ujawnionej tajemnicy, nagrody sprawiedliwego postępowania, spełnienia marzeń, zgubnego bogactwa.

Bohaterowie

Midas – dobry król, który głosował na Marsjasza podczas jego pojedynku z Apollem. Został za to ukarany oślimi uszami. Tajemnicę króla zdradził jego nadworny fryzjer. Z kolei Dionizos nagrodził Midasa za uprzejmość dla Satyra z jego orszaku. Król otrzymał nadprzyrodzoną zdolność zamieniania wszystkiego, czego się dotknie w złoto. Jednak dar ten uniemożliwił mu spożywanie pokarmu, więc poprosił o jego cofnięcie.

Nadworny fryzjer Midasa – pod karą śmierci nie mógł zdradzić sekretu oślich uszu króla, jednak nie wytrzymał i wykrzyczał wszystko do wykopanej w ziemi dziury.

Satyr – członek orszaku Dionizosa, zasnął w ogrodzie Midasa i został przez niego serdecznie ugoszczony, za co Bachus nagrodził dobrego króla.

Dionizos – bóg wina i zabawy, wynagrodził dobroć Midasa, dając mu dar zamiany wszystkiego w złoto.

Polecamy również:

  • Mit o Midasie - plan wydarzeń

    Mit o oślich uszach: 1. Pojedynek Apolla z Marsjaszem2. Opowiedzenie się Midasa za Marsjaszem3. Przyprawienie Midasowi oślich uszu4. Wykrzyczenie tajemnicy Midasa przez nadwornego fryzjera do dołku w ziemi5. Wyrośnięcie trzciny rozgłaszającej sekret Midasa Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 4 =
anonim
2015-11-12 20:49:52
nom z lektorem było by the best
anonim
2015-11-12 20:46:34
fajnie by było jak by jeszcze lektor był ale i tak jest dobrz
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54