Ogniem i mieczem - streszczenie - strona 3

Skrzetuskiego, lecz wkrótce wpadli ludzie pragnący zabić i jego. Chmielnicki miał wobec mężczyzny dług wdzięczności, więc wykupił go za 4000 talarów. Całe spotkanie zostało przerwane w momencie, gdy wszedł poseł od hetmana Potockiego i poinformował, że dowódca wysyła przeciw Kozakom oddziały pod komendą swojego syna. Wybuchła wojna.

Chmielnicki i Tuhaj-bej dobili targu i Skrzetuski mógł w końcu porozmawiać ze swoim wybawcą, który oznajmił mu, iż jest wolnym człowiekiem, a jedynym warunkiem jego bezpiecznego powrotu do Rzeczpospolitej będzie zachowanie tego, co widział dla siebie. Główny bohater odpowiedział mu, iż sprzedał interesy ojczyzny (Chmielnicki bronił się walką o dobro Kozaków).

Wkrótce wojska kozacko-tatarskie wyruszyły w drogę. Najpierw prędko rozprawiły się z niewielkim oporem polskich sił i udały w okolice Żółtych Wód. Wraz z nimi, na jednym z wozów taboru, podróżował wciąż osłabiony przez odniesioną ranę Skrzetuski. Doszło do oblężenia Kudaku, któremu z pomocą chcieli pójść stary Barabasz, pułkownik Krzeczowski oraz Flik (dowódcy okolicznych oddziałów), jednakże pułkownik zdradził Rzeczpospolitą, przechodząc ze swoimi siłami na stronę wroga. Następnie zabił Flilka, a niegodzącego się z takim postępowaniem Barabasza zgładził jego własny oddział.

Niebawem doszło do starć nad Żółtymi Wodami. Polacy, chociaż dysponowali znacznie mniejszą armią, dobrze sobie radzili, odpierając kolejne ataki nieprzyjaciela. Dopiero przekupienie Kozaków znajdujących się w armii Rzeczpospolitej zaczęło przechylać szalę zwycięstwa na stronę Chmielnickiego. Ostatecznie to one zwyciężyły bitwę, co niezwykle zasmuciło Skrzetuskiego (pocieszał go wzięty do niewoli Czarnecki). Dalszy pochód Kozaków przynosił kolejne sukcesy. Przed ich siłą ugięły się: Czehryn, Czerkasy i Korsuń. Wówczas wojsko Chmielnickiegio tak się rozsierdziło – paliło majątki, niszczyło ziemie, polowało na więźniów – że sam dowódca podjął decyzję o pozostaniu na terenach dzisiejszej Ukrainy, natomiast Skrzetuskiego postanowił wypuścić, pozwalając mu udać się do Rozłogów.

Kiedy główny bohater dotarł w końcu do majątku Kurcewiczów, jego oczom ukazały się zgliszcza. Wpadł w rozpacz, przekonany o śmierci ukochanej. Rzędzian nie pojawił się w Rozłogach – wieziony przez niego list przejął Bohun (miał rozkaz od hetmana, by kontrolować wszystkich przybyszów). Rozwścieczony Kozak (Skrzetuski wspominał o nowej obietnicy kniahini) udał się do Kurcewiczów. Ci przysięgali, iż to jemu została przeznaczona Helena, lecz on rzucił na stół listy. Rozpętała się bitwa, w której wdowa i jej synowie zginęli, zaś Bohun odniósł ranę. Helenę uratował przed najgorszym Zagłoba (wcześniej podążył za Bohunem przeczuwając, że stanie się coś złego), skłaniając ją do wspólnej ucieczki.

Szlachcic i dziedziczka Rozłogów przemierzali step. W pewnym momencie spotkali dziada i towarzyszącego mu niemowę. Nie zastanawiając się długo, Zagłoba zerwał z nich ubrania i ściął warkocz pięknej kobiecie. Dzięki temu nie zwracali na siebie uwagi w czasie wielkiego zamętu. Pierwsza możliwość pokrzepienia sił pojawiła się we wsi Demianówka, gdzie chłopi zbroili się do walki. Podróżnicy nie mogli zabawić tu długo, ponieważ Bohun pomimo rany wyruszył za nimi. Początkowo błądził, szybko jednak uświadomił sobie, że sprytny Zagłoba będzie chciał go zmylić. Kiedy już prawie dopędził uciekających, ponownie górę wzięły zdolności korpulentnego szlachcica, który wmówił chłopom podczas przeprawy promem, że ludzie Bohuna to armia książęca.

Tymczasem kolejne zwycięstwa Kozaków odbiły się szerokim echem w Rzeczpospolitej. Chmielnicki wysłał

Polecamy również:

  • Ogniem i mieczem - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

    Historia była dla Henryka Sienkiewicza tematem niezwykle zajmującym. Z zamiłowaniem czytał kolejne opracowania, diariusze i wspomnienia dowódców oraz dzieła historyczne powstające w poprzedni epokach. Największy bodaj wpływ miała na niego twórczość Ludwika Kubali – wybitnego polskiego... Więcej »

  • Ogniem i mieczem - bohaterowie

    Głównym bohaterem „Ogniem i mieczem” jest Jan Skrzetuski – namiestnik, awansowany później na porucznika, chorągwi pancernej J.O. Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. To wysoki, szczupły i bardzo przystojny mężczyzna, który imponuje wielką siłą. Jest postacią odważną i niezwykle... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45