Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Andrzej Barański, Nad rzeką, której nie ma – streszczenie, opracowanie - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

samym tytule autorstwa Stanisława Czycza, ze zbioru Nim zajdzie księżyc. Barański realizował zdjęcia m.in. na zamku w Mirowie, cegielni w Tuszynie czy pałacyku w Ujazdowie koło Tomaszowa Mazowieckiego. Sam reżyser opowiada o filmie jako swojej sentymentalnej podróży do przeszłości. Miejsc, ludzi, którzy żyją  w jego własnych wspomnieniach.

Młodzieńcza perspektywa świata

Barański wchodząc w świat myśli i uczuć młodego pokolenia oddaje, rzadkie w polskim kinie, trafne spostrzeżenia co do prawdy młodzieżowych emocji. Społeczność uchwycona przez reżysera jest nad wyraz autentyczna. Pojawiają się  w niej charakterystyczne elementy i rekwizyty: kolorowe sukienki, tanie wino, niewinna naiwność, mniej lub bardziej intelektualne rozmowy. Bohaterowie stoją tuż przed granicznym momentem w ich życiu – po zaliczeniu egzaminu dojrzałości rozpoczną zupełnie nowe, pełne niespodziewanych wyzwań lata – nadchodzący etap napawa ich lękiem i obawami, ale wiąże się także z licznymi nadziejami.

Styl

Film został utrzymany w konwencji epoki, której portret przedstawia. Barański w wielu momentach nawiązuje do stylu Nowej Fali. Postacie zostały skonstruowane w sposób wyróżniający się, nadzwyczajny – było to możliwe dzięki dość zwyczajnemu, szaremu ułożeniu tła, przestrzeni, w której wszystko wydaje się małe i niewarte uwagi.  Stan ducha młodego pokolenia zostaje zatem wystarczająco wyraźnie uwydatniony.

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 3 =