Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Makbet - motywy literackie w dramacie

Ostatnio komentowane
a gdzie som odpowiedzi do tego tekstu ?
Ernest • 2018-11-15 07:27:17
dobrze ale żeby to było bardziej wyraziście lepiej by było.
lolek • 2018-11-15 06:02:14
W przykładzie A jest błąd: Wynik to x^2+4x+19 R=83
b1nd • 2018-11-13 19:33:58
praca nie na temat karolino szwajko
huba buba • 2018-11-13 19:36:50
Mi się podoba wszystko ładnie opisane
czlowiek • 2018-11-14 17:29:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Motyw cierpienia w „Makbecie”

Motyw cierpienia w „Makbecie” rozumiany jest jako cierpienie, jakie każdorazowo dotyka człowieka, który popełnia zbrodnię. Lady Makbet nie wytrzymuje obciążenia psychicznego związanego z popełnionymi morderstwami, choć na początku to ona wydaje się silniejsza psychicznie od męża. Lady Makbet przeżywa załamanie nerwowe i cierpi z powodu wyrzutów sumienia. Ulega obsesji mycia swoich splamionych krwią dłoni.

Makbet również cierpi z powodu wyrzutów sumienia – doznaje halucynacji, widzi ducha Banka, słyszy rozmaite głosy. W końcu zostaje wdowcem – umiera Lady Makbet, ze względu na którą w dużej mierze dopuścił się on zbrodni.

Motywy fantastyczne w „Makbecie”

Trzy wiedźmy i ich przepowiednie, bogini Hekate, dziwne znaki w noc zamordowania króla, duch Banka – to elementy fantastyczne w dramacie Szekspira. Wiedźmy, które pojawiają się, aby zaraz zniknąć, znają przyszłość, którą obwieszczają bohaterom. Symbolizują one poniekąd Fatum, które doprowadzi do zguby Makbeta. Z drugiej strony można widzieć w wiedźmach mitologiczne Mojry – boginie losu, które znały ludzkie przeznaczenie.

Motyw przeznaczenia w „Makbecie”

Makbet jest ofiarą Fatum – bierze udział w wydarzeniach,

Polecamy również:

 • Makbet - plan wydarzeń

  Akt I - 1. Pojawienie się trzech wiedźm na wrzosowisku 2. Bitwa pod Forres 3. Król Dunkan dowiaduje się o męstwie Makbeta, postanawia go nagrodzić 4. Wiedźmy przepowiadają Makbetowi i Bankowi przyszłość: Makbet ma zostać w kolejności panem na zamku Glamis, tanem Kawdoru, królem Szkocji; Banko ma być... Więcej »

 • Makbet - geneza utworu

  Pracując nad „Makbetem”, William Szekspir korzystał niewątpliwie z dzieła Raphaela Holinsheda pod tytułem „Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii”, wydanego w 1577 roku. W nim to właśnie znalazła się historia opowiedziana przez Szekspira, a opisana po raz pierwszy w XIV wieku. Więcej »

 • Makbet - czas i miejsce akcji

  Czas akcji dramatu Szekspira to XI wiek, rzecz dzieje się w średniowiecznej Szkocji. Czas, w jakim została opowiedziana historia Makbeta, jest znacznie dłuższy niż ten, jaki obowiązywał w klasycznym dramacie antycznym. Więcej »

 • Makbet - bohaterowie
 • Makbet - interpretacja

  „Makbeta” można odczytywać na wiele sposobów. Jest to równocześnie opowieść o upadku tyrana, tragedia człowieka owładniętego ambicją, studium psychologiczne zbrodniarza, filozoficzny traktat na temat zła, przede wszystkim zaś – pasjonująca historia o władzy, winie i karze. Więcej »

Komentarze (3)
4 + 3 =
Komentarze
SCHMOCK • 2016-06-08 05:29:18
W "Makbecie" nie istnieje fatum...
Patt • 2016-06-04 07:06:19
Nie wiem jakim cudem jest ofiarą fatum. Taką ofiarą był Edyp....
gość • 2015-02-25 07:27:10
makbet nie jest ofiarą fatum