Makbet - motywy literackie w dramacie

Motyw cierpienia w „Makbecie”

Motyw cierpienia w „Makbecie” rozumiany jest jako cierpienie, jakie każdorazowo dotyka człowieka, który popełnia zbrodnię. Lady Makbet nie wytrzymuje obciążenia psychicznego związanego z popełnionymi morderstwami, choć na początku to ona wydaje się silniejsza psychicznie od męża. Lady Makbet przeżywa załamanie nerwowe i cierpi z powodu wyrzutów sumienia. Ulega obsesji mycia swoich splamionych krwią dłoni.

Makbet również cierpi z powodu wyrzutów sumienia – doznaje halucynacji, widzi ducha Banka, słyszy rozmaite głosy. W końcu zostaje wdowcem – umiera Lady Makbet, ze względu na którą w dużej mierze dopuścił się on zbrodni.

Motywy fantastyczne w „Makbecie”

Trzy wiedźmy i ich przepowiednie, bogini Hekate, dziwne znaki w noc zamordowania króla, duch Banka – to elementy fantastyczne w dramacie Szekspira. Wiedźmy, które pojawiają się, aby zaraz zniknąć, znają przyszłość, którą obwieszczają bohaterom. Symbolizują one poniekąd Fatum, które doprowadzi do zguby Makbeta. Z drugiej strony można widzieć w wiedźmach mitologiczne Mojry – boginie losu, które znały ludzkie przeznaczenie.

Motyw przeznaczenia w „Makbecie”

Makbet jest ofiarą Fatum – bierze udział w wydarzeniach, które rozegrały się jak gdyby poza nim, jego wolną wolą już w momencie, gdy poznał swoje przyszłe losy. To przepowiednie wiedźm skierowały go na drogę zbrodni. Makbet brnie coraz dalej, gdyż nie ma już możliwości odwrotu. Jego los zostaje przypieczętowany w momencie zabójstwa króla.

Za swoje zbrodnicze czyny czeka Makbeta straszliwa kara – najpierw utraci zdrowy rozsądek i pogrąży się w szaleństwie dręczony wyrzutami sumienia, by później stracić ukochaną żonę. Na końcu przegra bitwę i poniesie śmierć z ręki Makdufa.

Motyw szaleństwa w „Makbecie”

Ze względu na straszliwie przeżycia i wyrzuty sumienia wywołane kolejnymi zbrodniami zarówno Lady Makbet, jak i jej mąż popadają w obłęd. Makbet rozmawia w czasie uczty na zamku z duchem zamordowanego przyjaciela Banka, natomiast Lady Makbet próbuje bezskutecznie zmyć ze swoich rąk niewidoczną krew.

Motyw zdrady w „Makbecie”

Cały utwór dramatyczny Szekspira osadza się wokół konfliktu rozgrywającego się w duszy Makbeta. Tutaj główny bohater zdradza samego siebie i swoje ideały – Makbet to szlachetny rycerz, wierny poddany. Jednak jest również niepozbawiony ambicji i pragnie zaszczytów nie tylko dla siebie, lecz również dla żony. Po przepowiedni, jaką otrzymuje od wiedź, wkracza na drogę zbrodni i nie ma dla niego odwrotu. Po drugiej stronie mamy Makdufa, synów Dunkana oraz Banka – pozostają oni są wierni cnocie i szlachetności.

Polecamy również:

 • Makbet - plan wydarzeń

  Akt I - 1. Pojawienie się trzech wiedźm na wrzosowisku 2. Bitwa pod Forres 3. Król Dunkan dowiaduje się o męstwie Makbeta, postanawia go nagrodzić 4. Wiedźmy przepowiadają Makbetowi i Bankowi przyszłość: Makbet ma zostać w kolejności panem na zamku Glamis, tanem Kawdoru, królem Szkocji; Banko ma być... Więcej »

 • Makbet - geneza utworu

  Pracując nad „Makbetem”, William Szekspir korzystał niewątpliwie z dzieła Raphaela Holinsheda pod tytułem „Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii”, wydanego w 1577 roku. W nim to właśnie znalazła się historia opowiedziana przez Szekspira, a opisana po raz pierwszy w XIV wieku. Więcej »

 • Makbet - czas i miejsce akcji

  Czas akcji dramatu Szekspira to XI wiek, rzecz dzieje się w średniowiecznej Szkocji. Czas, w jakim została opowiedziana historia Makbeta, jest znacznie dłuższy niż ten, jaki obowiązywał w klasycznym dramacie antycznym. Więcej »

 • Makbet - bohaterowie
 • Makbet - interpretacja

  „Makbeta” można odczytywać na wiele sposobów. Jest to równocześnie opowieść o upadku tyrana, tragedia człowieka owładniętego ambicją, studium psychologiczne zbrodniarza, filozoficzny traktat na temat zła, przede wszystkim zaś – pasjonująca historia o władzy, winie i karze. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 5 =
SCHMOCK
2016-06-08 05:29:18
W "Makbecie" nie istnieje fatum...
Patt
2016-06-04 07:06:19
Nie wiem jakim cudem jest ofiarą fatum. Taką ofiarą był Edyp....
gość
2015-02-25 07:27:10
makbet nie jest ofiarą fatum
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42