Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Makbet - motywy literackie w dramacie

Ostatnio komentowane
Elo mordo
XD • 2019-09-20 06:19:38
zgadzam się Lujiki ehh na tyvh stronach to potrafią bzdury pisać
SUZUKI motorsss • 2019-09-20 16:37:42
/
mari • 2019-09-19 15:47:31
bardzo fajne :)
twoja stara • 2019-09-19 12:32:42
Dawid ogar się do dziewczyny wyskakujesz ?!
AUU GŁOWA W BETONIARCE • 2019-09-20 16:39:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Motyw cierpienia w „Makbecie”

Motyw cierpienia w „Makbecie” rozumiany jest jako cierpienie, jakie każdorazowo dotyka człowieka, który popełnia zbrodnię. Lady Makbet nie wytrzymuje obciążenia psychicznego związanego z popełnionymi morderstwami, choć na początku to ona wydaje się silniejsza psychicznie od męża. Lady Makbet przeżywa załamanie nerwowe i cierpi z powodu wyrzutów sumienia. Ulega obsesji mycia swoich splamionych krwią dłoni.

Makbet również cierpi z powodu wyrzutów sumienia – doznaje halucynacji, widzi ducha Banka, słyszy rozmaite głosy. W końcu zostaje wdowcem – umiera Lady Makbet, ze względu na którą w dużej mierze dopuścił się on zbrodni.

Motywy fantastyczne w „Makbecie”

Trzy wiedźmy i ich przepowiednie, bogini Hekate, dziwne znaki w noc zamordowania króla, duch Banka – to elementy fantastyczne w dramacie Szekspira. Wiedźmy, które pojawiają się, aby zaraz zniknąć, znają przyszłość, którą obwieszczają bohaterom. Symbolizują one poniekąd Fatum, które doprowadzi do zguby Makbeta. Z drugiej strony można widzieć w wiedźmach mitologiczne Mojry – boginie losu, które znały ludzkie przeznaczenie.

Motyw przeznaczenia w „Makbecie”

Makbet jest ofiarą Fatum – bierze udział w wydarzeniach,

Polecamy również:

 • Makbet - plan wydarzeń

  Akt I - 1. Pojawienie się trzech wiedźm na wrzosowisku 2. Bitwa pod Forres 3. Król Dunkan dowiaduje się o męstwie Makbeta, postanawia go nagrodzić 4. Wiedźmy przepowiadają Makbetowi i Bankowi przyszłość: Makbet ma zostać w kolejności panem na zamku Glamis, tanem Kawdoru, królem Szkocji; Banko ma być... Więcej »

 • Makbet - geneza utworu

  Pracując nad „Makbetem”, William Szekspir korzystał niewątpliwie z dzieła Raphaela Holinsheda pod tytułem „Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii”, wydanego w 1577 roku. W nim to właśnie znalazła się historia opowiedziana przez Szekspira, a opisana po raz pierwszy w XIV wieku. Więcej »

 • Makbet - czas i miejsce akcji

  Czas akcji dramatu Szekspira to XI wiek, rzecz dzieje się w średniowiecznej Szkocji. Czas, w jakim została opowiedziana historia Makbeta, jest znacznie dłuższy niż ten, jaki obowiązywał w klasycznym dramacie antycznym. Więcej »

 • Makbet - bohaterowie
 • Makbet - interpretacja

  „Makbeta” można odczytywać na wiele sposobów. Jest to równocześnie opowieść o upadku tyrana, tragedia człowieka owładniętego ambicją, studium psychologiczne zbrodniarza, filozoficzny traktat na temat zła, przede wszystkim zaś – pasjonująca historia o władzy, winie i karze. Więcej »

Komentarze (3)
1 + 2 =
Komentarze
SCHMOCK • 2016-06-08 05:29:18
W "Makbecie" nie istnieje fatum...
Patt • 2016-06-04 07:06:19
Nie wiem jakim cudem jest ofiarą fatum. Taką ofiarą był Edyp....
gość • 2015-02-25 07:27:10
makbet nie jest ofiarą fatum