Makbet - czas i miejsce akcji

Czas akcji dramatu Szekspira to XI wiek, rzecz dzieje się w średniowiecznej Szkocji.

Czas, w jakim została opowiedziana historia Makbeta, jest znacznie dłuższy niż ten, jaki obowiązywał w klasycznym dramacie antycznym.

Akt I rozgrywa się w ciągu jednego dnia. W akcie II rzecz dzieje się w nocy, następuje początek dnia następnego. Ramy czasowe aktu III są określone przez trzy samodzielne wątki: przedstawionych zostało kilka godzin uczty na zamku Makbeta, czary wiedźm oraz rozmowa dwóch lordów. Akt IV zawiera sceny, które choć następują po sobie, to różnica czasu pomiędzy nimi mogła być spora. Ta część dramatu zawiera najbardziej znaczące momenty z okresu panowania Makbeta. Akt V trwa z kolei jeden dzień.

Miejscem akcji Szekspirowskiego „Makbeta” są cztery zamki w średniowiecznej Szkocji: zamek w Forres, zamek w Inverness, zamek Fajf, zamek Dunzynan. Inne miejsca akcji dramatu to: wrzosowisko nieopodal Forres, jaskinia wiedźm, zamek króla Edwarda w Anglii.

Wielość miejsc zdarzeń w dramacie, a także długość trwania akcji, które zdecydowanie przekracza jeden dzień, stanowią oczywiste złamanie naczelnej zasady tragedii antycznej – zasady trzech jedności.

Polecamy również:

 • Makbet - plan wydarzeń

  Akt I - 1. Pojawienie się trzech wiedźm na wrzosowisku 2. Bitwa pod Forres 3. Król Dunkan dowiaduje się o męstwie Makbeta, postanawia go nagrodzić 4. Wiedźmy przepowiadają Makbetowi i Bankowi przyszłość: Makbet ma zostać w kolejności panem na zamku Glamis, tanem Kawdoru, królem Szkocji; Banko ma być... Więcej »

 • Makbet - geneza utworu

  Pracując nad „Makbetem”, William Szekspir korzystał niewątpliwie z dzieła Raphaela Holinsheda pod tytułem „Kroniki Anglii, Szkocji i Irlandii”, wydanego w 1577 roku. W nim to właśnie znalazła się historia opowiedziana przez Szekspira, a opisana po raz pierwszy w XIV wieku. Więcej »

 • Makbet - bohaterowie
 • Makbet - interpretacja

  „Makbeta” można odczytywać na wiele sposobów. Jest to równocześnie opowieść o upadku tyrana, tragedia człowieka owładniętego ambicją, studium psychologiczne zbrodniarza, filozoficzny traktat na temat zła, przede wszystkim zaś – pasjonująca historia o władzy, winie i karze. Więcej »

 • Makbet - motywy literackie w dramacie

  Motyw cierpienia w „Makbecie” rozumiany jest jako cierpienie, jakie każdorazowo dotyka człowieka, który popełnia zbrodnię. Lady Makbet nie wytrzymuje obciążenia psychicznego związanego z popełnionymi morderstwami, choć na początku to ona wydaje się silniejsza psychicznie od męża. Lady Makbet... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42