Orson Welles, Makbet – streszczenie, porównanie z książką

Fabuła dramatu autorstwa Williama Szekspira jest powszechnie znana. Główny i tytułowy bohater Lord Makbet, dowódca wojsk szkockiego króla Dunkana zaczyna dążyć do przejęcia władzy pod wpływem żony i nadprzyrodzonych sił. Dopuszcza się morderstwa władcy i sam zasiada na tronie. By jednak utrzymać rządy, zmuszony jest do kolejnych zabójstw. Jego krwawe i pełne tyranii rządy budzą w poddanych strach i obrzydzenie, wszyscy się od niego odwracają. W wyniku szkocko-angielskiej wojny Makbet ginie, a tron zostaje przywrócony jego prawowitemu następcy – Makdufowi, synowi Dunkana.

Filmowa adaptacja dzieła angielskiego pisarza została zrealizowana między innymi przez Orsona Wellesa – była to produkcja amerykańska, która ukazała się w 1949 roku. Film jest czarno-biały, co pomogło reżyserowi w nadaniu filmowi wyjątkowej atmosfery i klimatu. Naczelnym przesłaniem filmu Wellesa jest prawda o tym, że człowiek jest tylko aktorem, marionetką zagubioną w swojej marności, która po odegraniu roli, zostaje wrzucony w przepaść, otchłań losu, gdzie przepada bez wieści.

Makbet Orsona Wellesa wywołał liczne dyskusje między wielbicielami amerykańskiego reżysera i zapalonymi szekspirologami. Tonacja dzieła jest

Polecamy również:

 • Andriej Tarkowski – biografia, twórczość

  Rosyjski reżyser filmowy urodził się 4 kwietnia 1932 roku w pobliżu miejscowości Kadyja, w obwodzie kostromskim. Jego ojciec był uznanym poetą i tłumaczem. Przez większość życia cała rodzina mieszkała w Moskwie, skąd wyjeżdżała jedynie na wakacje do mniejszej miejscowości. Więcej »

 • Akira Kurosawa – biografia, twórczość

  Kurosawa urodził się 23 marca 1910 roku w Tokio. Ten reżyser japońskiego pochodzenia jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców historii kina. Więcej »

 • Federico Fellini – biografia, twórczość

  Federico Fellini urodził się 20 stycznia 1920 roku w Rimini nad Adriatykiem. Włoski reżyser i scenarzysta. Zasłynął twórczością w barokowym, onirycznym, a momentami nawet cyrkowym stylu Więcej »

 • Charles Chaplin – biografia, twórczość

  Chaplin urodził się w Londynie 16 kwietnia 1889 roku. Rodzica artysty byli z wykształcenia aktorami. Niedługo po nadrodzinach syna rozstali się i od tamtej pory Charles mieszkał już tylko z matką, żyjąc w bardzo trudnych warunkach. Więcej »

 • Ingmar Bergman – biografia, twórczość

  Ernst Ingmar Bergman urodził się w Uppsali 14 lipca 1918 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej wpływowych reżyserów w historii światowego kina. Początkowo Bergman studiował literaturę i historię sztuki w Sztokholmie. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
wow
lika • 2021-12-05 17:24:11
Pewien błąd się wkradł. "W 1912 r. Byron wygłosił w Izbie Lordów przemówienie" sta...
Ruda • 2021-12-05 16:35:07
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
T
Jack • 2021-12-05 13:16:14
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37