Charakterystyka Lady Makbet

Kreując charaktery głównego bohatera „Makbeta” i jego żony, Szekspir posługuje się ironią. Małżonków łączy silna ambicja, chęć posiadania władzy i bezwzględność w dążeniu do niej. Z osobna nie byliby zdolni sięgnąć po koronę – to dzięki wspólnym wysiłkom osiągają upragniony cel. Ostatecznie ani jemu, ani jej władza ta nie daje szczęścia, jednak ich charaktery i losy bardzo się różnią.

Od momentu pojawienia się fatalnej wróżby, ujawniają się zasadnicze różnice pomiędzy Lady Makbet a jej mężem. Paradoksalnie, to kobieta okazuje się bardziej stanowcza i bezwzględna. Jej postawa wynika jednak w znacznej mierze z niezdolności do głębszej refleksji i braku zasad moralnych. Makbet się waha, zdaje sobie sprawę z ciężaru zbrodni, jaką jest królobójstwo. Jego żona nie ma żadnych skrupułów. Dla niej nie istniej pytanie „czy” tylko „jak”. Wydaje się, że przepowiednia wiedźm stanowi potwierdzenie jej własnych pragnień – Lady Makbet wierzy w nią bezkrytycznie, za wszelką cenę stara się przekonać męża, by zabił monarchę. W tym celu sprawnie nim manipuluje Makbetem, na przemian schlebiając mu, powołując się na miłość do niego i oskarżając o tchórzostwo.

Moralność Lady Makbet jest bardzo pokrętna, ściśle

Polecamy również:

  • Charakterystyka Makbeta

    Główny bohater sztuki Szekspira to osobowość złożona, dynamiczna i trudna do ocenienia. W pierwszych partiach utworu daje się poznać jako dzielny wojownik, zasłużony dowódca szkockich wojsk, tan Glamis, a później też Kawdoru. Jego życie zmienia się zasadniczo w momencie, gdy wiedźmy... Więcej »

  • Makbet - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

    Banko – jako człowiek racjonalny nie ufa wiedźmom, próbuje ich przepowiednie analizować pod kątem logiki. Jak na prawdziwego przyjaciela przystało, nie zdradza przed Dunkanem treści przepowiedni. Choć zdaje się później domyślać roli Makbeta w zabójstwie króla, pozostaje wciąż... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01