Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mały Książę - baśń czy powiastka filozoficzna? - strona 2

uosabiając pewne wartości albo też antywartości. Jednak problemy moralne w powiastce filozoficznej nie są przedstawione w tak prosty sposób, jak ma to miejsce w baśniach. Inaczej wygląda także sprawa adresata, którym jest przede wszystkim dorosły odbiorca.

W „Małym Księciu” oba te gatunki łączą się w trudny do jednoznacznej oceny związek. Dziełko to ukazuje świat stanowiący splot elementów realistycznych oraz fantastycznych (wątek pilota - wątek tytułowego bohatera). Krótka i wyraźnie zarysowana fabuła oraz prosty język utworu także mogą wskazywać na jego baśniowy charakter. Jednak brakuje tutaj owego prostego podziału na dobro i zło. Nawet fundamentalnego konfliktu, jaki został wpisany w utwór (świat dziecięcy - świat dorosłych) nie można rozpatrywać w tak prostej perspektywie.

Książka Antoine'a de Saint-Exupéry’ego posiada również wiele cech charakterystycznych dla powiastki filozoficznej. Można odnaleźć tutaj motyw wędrówki podjętej właśnie po to, by zdobyć wiedzę o świecie i lepiej go poznać. Problem moralny zawarty w dziele ukazany został w sposób charakterystyczny dla oświeceniowego gatunku. Nie pojawia się tutaj prosty podział na dobro i zło, w dzieło wpisana zostaje

Zobacz również

 • Mały książę - plan wydarzeń

  1. Wspomnienia rysunków Pilota 2. Pilot spotyka Małego Księcia na Saharze, przy swoim rozbitym samolocie 3. Opowieść Małego Księcia o życiu na asteroidzie

  Więcej
 • Mały książę - czas i miejsce akcji

  Akcja „Małego Księcia” toczy się przez osiem dni od momentu spotkania małego bohatera przez Pilota. Czas fabuły obejmuje z kolei znacznie szerszy odcinek czasu.

  Więcej
 • Mały książę - opracowanie (geneza i motywy)

  Pomysł napisania książki zrodził się w głowie Antoine'a de Saint-Exupéry'ego podczas przymusowego pobytu w USA, około 1941 roku. Pisarz opuścił w tym czasie zajętą przez Niemców Francję.

  Więcej
 • Mały książę - problematyka

  „Mały Książę” to niezbyt długie opowiadanie, w którym podjęte zostały najważniejsze życiowe tematy. Podróż tytułowego bohatera stanowi dla niego źródło bezcennych doświadczeń, pozwala mu dostrzec wcześniej nieuświadomione zjawiska i prawdy. Postać małego, lecz bardzo spostrzegawczego i bystrego ch...

  Więcej
 • Mały książę - bohaterowie

  -

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11