Mały książę - problematyka

„Mały Książę” to niezbyt długie opowiadanie, w którym podjęte zostały najważniejsze życiowe tematy. Podróż tytułowego bohatera stanowi dla niego źródło bezcennych doświadczeń, pozwala mu dostrzec wcześniej nieuświadomione zjawiska i prawdy. Postać małego, lecz bardzo spostrzegawczego i bystrego chłopca, zestawiona zostaje także ze światem dorosłych, co skutkuje bardzo ciekawymi wnioskami.

W relacjach Małego Księcia z Pilotem nie funkcjonują tradycyjna hierarchia i podział przeprowadzony ze względu na wiek. Obaj bohaterowie mogą nauczyć się od siebie czegoś wartościowego. Konfrontując swoje spojrzenia na świat, odsłaniają przed sobą nieznane wcześniej wartości i poglądy. Pilot – dorosły człowiek – dysponuje większą wiedzą i bogatszym doświadczeniem, patrzy na świat w sposób bardziej dosłowny, racjonalny. Mały Książę odkrywa przed nim wartość dziecięcej perspektywy, która pozwala na dostrzeganie piękna oraz odnajdowanie tego, co istotne nawet w pozornie nieznaczących rzeczach i zjawiskach. W ten sposób ich punkty widzenia dopełniają się.

Wielkie znaczenie w opowieści Antoine de Saint-Exupéry’ego mają miłość i przyjaźń. Historia Małego Księcia podkreśla ich podstawową rolę w ludzkim życiu. Utwór zwraca także uwagę na ich rozciągnięty w czasie charakter. Tytułowy bohater stopniowo uczy się przyjaźni, poznając (oswajając) Lisa. Podobnie jest w wypadku miłości – początkowo bohater nie rozumie Róży, nie potrafi właściwie interpretować jej zachowań. Dopiero zdobywszy odpowiednie doświadczenie, zyskuje niezbędną wiedzę i odkrywa, jak bardzo brakuje mu ukochanej.

Miłość i przyjaźń w „Małym Księciu” ściśle wiążą się z odpowiedzialnością za drugą osobę. Prawdziwe uczucie rodzi się właśnie na gruncie zrozumienia i gotowości do poświęceń (przyjaźń stanowi podstawę miłości). Tylko wtedy staje się ono autentycznie wartościowe. Widoczne jest to na przykładzie relacji tytułowego bohatera z Różą. Takiego podejścia – wręcz altruistycznego – uczy też postawa Latarnika, który jako jedyny z napotkanych na innych planetach dorosłych nie zajmował się tylko sobą.

W czasie swojej wędrówki Mały Książę spotyka wielu ludzi. Postawy postaci takich jak Pijak, Próżniak, Król, Geograf jawią się jako zupełne zaprzeczenie przekonań małego chłopca. Każda z nich pada ofiarą swojego samouwielbienia, bezkrytyczności, próżności, zapatrzenia w siebie. Dlatego ich życie staje się bezwartościowe i realizuje się poprzez powielanie schematów i ciągłe tkwienie w tym obłędzie. Doskwiera im także samotność. Próżniak wyjawia, iż kapelusz ma służyć mu do odpowiadania na owacje, ale przecież nikt jeszcze koło niego nie przechodził. Podobnie jest z Pijakiem (Opojem), który pił, by zapomnieć o problemach, a później pił, by zapomnieć o samym fakcie, że pije.

Problematyka „Małego Księcia” jest uniwersalna. W krótkiej powieści Antoine de Saint-Exupéry’ego miejsce znajdują wszystkie najważniejsze wartości i najbardziej bolesne problemy, jakie obecne są w ludzkim życiu. Na przykładzie podróży tytułowego bohatera i kolejnych faktów, jakie może zaobserwować, ukazany zostaje proces dojrzewania, zdobywania wiedzy i nowych doświadczeń. Mały Książę nigdy nie porzuca jednak swojego nieco dziecięcego sposobu patrzenia na świat, co chroni go przed przyjęciem takiej postawy, jaką reprezentują niektórzy ze spotkanych bohaterów, traktujący siebie zbyt poważnie.

Polecamy również:

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 2 =
BartK
2020-11-18 14:42:20
Naprawdę bardzo dobrze napisany. Gratulacje.
BartK
2020-11-18 14:40:25
Fajny
^^
2016-10-10 16:49:01
Fajny
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Co za wstyd pomyśleć, że ja nie istnieje.
• 2024-04-12 15:30:23
supier
• 2024-04-11 18:27:13
bardzo pomocne
• 2024-04-09 17:22:24
Bardzo przydatne!
• 2024-03-24 16:49:06
Dziękujemy. Przydało się nam na historię podczas sprawdzianu. ;)
• 2024-03-21 18:20:09