Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś - miłość i przyjaźń w Małym Księciu

Miłość i przyjaźń są wartościami, w poszukiwaniu których Mały Książę opuścił swoją niewielką planetę i wyruszył w daleką podróż. Odwiedzając kolejne ciała niebieskie, poznawał różne postaci. Rozmowa z nimi i poznanie ich sposobu patrzenia na świat stopniowo otwierały Małemu Księciu oczy. Często mógł usłyszeć od bohaterów różne mądre sentencje, lecz zdania te zupełnie nie znajdowały odzwierciedlenia w ich życiu. Dopiero na Ziemi udało się chłopcu ostatecznie uporządkować swoją wiedzę na temat miłości i przyjaźni.

Spotkanie Małego Księcia z lisem stało się podwaliną dla kolejnych wspaniałych relacji. Jednak zanim doszło do oswojenia lisa, sprytne zwierzę musiało wyjaśnić bohaterowi istotę procesu, który pozwala na „stworzenie więzi” z kimś. Dlatego też, wykazując się wielką cierpliwością, obaj bohaterowie zdecydowali się na stopniowe budowanie ich przyjaźni.

Lis przekazał Małemu Księciu istotną mądrość. To on powiedział mu, iż najlepiej widzi się sercem, gdyż prawdziwe piękno nie jest dostępne dla oczu. Odsłonił też przed nim drugą stronę przyjaźni – smutek związany z rozstaniem. Oswojenie to jednak stała odpowiedzialność („Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”). W ten sposób podkreślone zostaje znaczenie bezinteresowności i poświęcenia w przyjaźni, która właśnie na tych wartościach powinna się opierać.

Przyjaźń łączy Małego Księcia także z Pilotem, a podczas pobytu na planecie Latarnika młody bohater uświadomił sobie, iż mężczyzna ten mógłby stać się dla niego kimś bliskim. Wspólny mianownik stanowi tutaj gotowość do pomocy i działanie na rzecz drugiej osoby. Tego również nauczył się w czasie swojej podróży Mały Książę, który, bogatszy o to doświadczenie, gotów był powrócić na swoją planetę.

Prawdziwa i autentyczna miłość może narodzić się tylko na gruncie wspaniałej przyjaźni. Nie chodzi tutaj tylko o piękno zewnętrzne, ale także o to, co pozostaje ukryte. Istotę swojego uczucia do Róży Mały Książę poznał dopiero na Ziemi. Spotykając kolejnych bohaterów, odkrył ogromne znaczenie oddania, wierności i gotowości do poświęceń. Wcześniej oceniał swoją towarzyszkę po wyglądzie i wypowiadanych słowach, później jednak uświadomił sobie, iż najważniejsze są czyny.

Miłość i przyjaźń są w „Małym Księciu” wartościami podstawowymi – podobnie jak w życiu. Utwór Antoine'a de Saint-Exupéry’ego podkreśla wielką rolę określonego sposobu postępowania w ich kształtowaniu, bardzo mocno akcentuje także prawdę, iż do pełnej realizacji tych uczuć równie niezbędna jest umiejętność patrzenia na świat oczyma dziecka. W ten sposób odkrywa się znaczenie pozornie pozbawionych znaczenia zjawisk.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43