Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś - miłość i przyjaźń w Małym Księciu

Miłość i przyjaźń są wartościami, w poszukiwaniu których Mały Książę opuścił swoją niewielką planetę i wyruszył w daleką podróż. Odwiedzając kolejne ciała niebieskie, poznawał różne postaci. Rozmowa z nimi i poznanie ich sposobu patrzenia na świat stopniowo otwierały Małemu Księciu oczy. Często mógł usłyszeć od bohaterów różne mądre sentencje, lecz zdania te zupełnie nie znajdowały odzwierciedlenia w ich życiu. Dopiero na Ziemi udało się chłopcu ostatecznie uporządkować swoją wiedzę na temat miłości i przyjaźni.

Spotkanie Małego Księcia z lisem stało się podwaliną dla kolejnych wspaniałych relacji. Jednak zanim doszło do oswojenia lisa, sprytne zwierzę musiało wyjaśnić bohaterowi istotę procesu, który pozwala na „stworzenie więzi” z kimś. Dlatego też, wykazując się wielką cierpliwością, obaj bohaterowie zdecydowali się na stopniowe budowanie ich przyjaźni.

Lis przekazał Małemu Księciu istotną mądrość. To on powiedział mu, iż najlepiej widzi się sercem, gdyż prawdziwe piękno nie jest dostępne dla oczu. Odsłonił też przed nim drugą stronę przyjaźni – smutek związany z rozstaniem. Oswojenie to jednak stała odpowiedzialność („Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś”).

Zobacz również

 • Mały książę - plan wydarzeń

  1. Wspomnienia rysunków Pilota 2. Pilot spotyka Małego Księcia na Saharze, przy swoim rozbitym samolocie 3. Opowieść Małego Księcia o życiu na asteroidzie

  Więcej
 • Mały książę - czas i miejsce akcji

  Akcja „Małego Księcia” toczy się przez osiem dni od momentu spotkania małego bohatera przez Pilota. Czas fabuły obejmuje z kolei znacznie szerszy odcinek czasu.

  Więcej
 • Mały książę - opracowanie (geneza i motywy)

  Pomysł napisania książki zrodził się w głowie Antoine'a de Saint-Exupéry'ego podczas przymusowego pobytu w USA, około 1941 roku. Pisarz opuścił w tym czasie zajętą przez Niemców Francję.

  Więcej
 • Mały książę - problematyka

  „Mały Książę” to niezbyt długie opowiadanie, w którym podjęte zostały najważniejsze życiowe tematy. Podróż tytułowego bohatera stanowi dla niego źródło bezcennych doświadczeń, pozwala mu dostrzec wcześniej nieuświadomione zjawiska i prawdy. Postać małego, lecz bardzo spostrzegawczego i bystrego ch...

  Więcej
 • Mały książę - bohaterowie

  -

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35