Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Konflikt pokoleń w Nad Niemnem - strona 2

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
Jak mnie znajdą to mnie zabijom przyjadom na swoich rowerkach kradzionych ze złomu i aut...
Janusz korwin darwin • 2020-01-24 12:36:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

polskie oraz zupełnie nie szanował swojego ojca poległego w powstaniu styczniowym. Nazywał go wprost „szkodliwym szaleńcem”, a wszelkie ślady przeszłości uważał za groźne dla swoich przyszłych planów. Marzyły mu się wielka sława oraz życie w którymś z największych europejskich miast.

Synowska postawa napełniała bólem serce matki, mającej nadzieję na to, iż dzięki poniesionym poświęceniom uda się jej wychować rozsądnego i szanującego tradycję człowieka, mogącego w przyszłości decydować o losach Korczyna. Andrzejowa starała się pielęgnować pamięć o mężu oraz wyznawała jego ideały: demokratyzm oraz patriotyzm. Dlatego też trudno było jej pogodzić się z postawą Zygmunta, dla którego to, w co wierzyła ona, nie miało żadnego sensu.

Konflikt pokoleń w powieści Elizy Orzeszkowej ujawnia się także w relacjach Benedykta Korczyńskiego z jego synem, Witoldem. Starszy z mężczyzn należał do pokolenia romantyków. Po ukończeniu edukacji został wybrany przez ojca na zarządcę majątku. Późnej, gdy wybuchło powstanie styczniowe, stracił dwóch braci – Andrzej zginął w walkach, a Dominik przeszedł na stronę Rosjan. Osamotnienie (siostra wyszła bogato za mąż i opuściła Korczyn) bardzo mu doskwierało powodując,

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 1 =